Zamrzlé potrubí v domě – co s tím?

Zamrzlé potrubí potrápí každoročně mnoho domácností, ať už vlivem nízkých teplot, které sahají hluboko pod bod mrazu, nebo vypnutým topením, které má v dnešní době tendence vypínat mnoho z nás. Co ale dělat, když potrubí vážně zamrzne?

Zmapujte, kde se stal problém

Otevřeli jste vodovodní kohoutky a místo proudu vody se objevily jen kapičky vody? Pokud nebyla hlášena plánovaná odstávka vody a teplota je venku pod bodem mrazu, zřejmě máte zamrzlé potrubí. Nezoufejte a jednejte.

Abyste problém vyřešili, záleží na tom, jak máte vodovodní řád uzpůsobený. Ti, kteří používají vlastní vodu ze studny, ji můžete mít zamrzlou už právě tam. Další možností je zamrzlá voda ve zdi nebo dokonce zamrzlý odpad, který vede z domu do místní kanalizace.

 Ohřívat, ohřívat a zase ohřívat je jedinou šancí

Jestliže je problém uvnitř domu, kde se netopí, vaším úkolem bude co nejrychleji dům vyhřát. Zatopte, pomoci si můžete také zahřívání zamrzlé části potrubí, k čemuž vám poslouží horkovzdušná pistole, termostatická tepelná páska nebo obyčejný fén.

Kohoutky nechte otevřené (tímto krokem můžete zachránit trubky, které by mohl nahromaděný tlak poškodit), a zahřívejte na konci u odtoku. Nikdy, skutečně nikdy k ohřívání nepoužívejte otevřený oheň, zadělali byste si ještě na mnohem větší problémy, než ve skutečnosti máte.

Led může potrubí potrhat

Na co byste si rozhodně měli dát pozor, jsou zamrzlé trubky, které by se vlivem mrazu mohly potrhat. Jistě si pamatujete z hodin fyziky, že led je rozpínavý, má větší objem než samotná voda, což je častou příčinou toho, že potrubí popraská. Jakmile voda začne znovu téct, je potřeba zjistit, zda náhodou někde neuniká, to většinou poznáte podle výrazně slabšího proudu vody, než na který jste zvyklí. V horším případě vám to prozradí vlhké mapy na zdi, v tomto případě vám pomůže už jen instalatér.

Zdroj foto: www.freepik.com