Věděli jste, že rampouchy vám mohou poškodit střechu?

Střecha, ze které visí rampouchy, často připomíná krásné zimní scenérie, které se už jen tak nevidí. Ovšem není rampouch jako rampouch. Malé rampouchy jsou naprosto neškodné a můžete si dál vychutnávat jejich krásu v kombinaci s okolní zimní přírodou. Ovšem jakmile jsou rampouchy velké a dlouhé, mohou výrazně poškodit vaši střechu.

Proč jsou rampouchy pro střechu pohromou?

Odpověď je velmi jednoduchá. Každý ví, že jakmile voda zamrzne, její objem se zvětší, což může být příčinou toho, že může dojít k poškození konstrukce, nadzvednutí šindelů a střešních tašek, nebo dokonce ke zničení okapů. Do domu pak může snáze zatéct, což je častou příčinou plísní a vlhkosti.

Jak zabránit tvorbě rampouchů

Správné zazimování střechy je před zimou nutností. Jak na to?

  • Před zimou si vyčistěte okapy od napadaného listí.
  • Půdní prostor by měl být stále dobře větraný, aby zůstal chladný.
  • Podlaha v podkroví by měla být izolována, abyste snížili množství tepla unikajícího z domu.
  • Jakmile napadne větší množství sněhu, které mimochodem vaši střechu dost zatěžuje, odstraňte sníh ze střechy dříve, než přijde obleva a začnou se tvořit rampouchy.
  • Vytvořte vzduchovou bariéru mezi vaším domem a podkrovím pomocí fóliového krytu nad neizolovaným půdním poklopem nebo otvorem ventilátoru celého domu.
  • Na střechu nainstalujte vodoodpudivou střešní membránu.

Jak odstranit rampouchy ze střechy?

Led můžete odstranit hned několika způsoby. Velké kusy rampouchů je potřeba odřezat, ale doporučujeme si k této akci přizvat skutečné odborníky. Na ty menší kusy můžete nalít chlorid vápenatý, který led rozpouští. Abyste předešli zmiňovaným komplikacím, snažte se pravidelně sníh ze střechy odklízet. Nezapomínejte ale na řádné jištění a správné nářadí. Pracujte tak, abyste nepoškodili také vaši střechu.

 

Pamatujte, že střecha je v zimě ještě mnohem nebezpečnější než kdy jindy, proto pokud se na shrnování sněhu necítíte, nedělejte to a raději se obraťte na ty povolanější.