Vybíráte nové vchodové dveře?

Vchodové dveře často bývají vizitkou majitele domu, odrážejí jeho osobnost. Na jejich funkčnost, vzhled a především kvalitu a životnost má vliv především výběr vhodného druhu materiálu. Také povrchová úprava hraje velmi důležitou roli. Vzhledem k tomu, že pořizovací cena nebývá vždy nejnižší, je potřeba při jejich výběru brát v potaz několik zásadních věcí.

Výběr materiálu

Mezi nejčastější druha materiálu, které se na výrobu dveří používají, patří dřevo, hliník a plast. Každý druh má své výhody i nevýhody.

Hliník je materiál asi nejvíce odolný a to vůči poškození mechanickému, ale také vůči vlhkosti, změně teploty a dokonce i vůči stárnutí. Nevýhodu může být vyšší pořizovací cena.

Dřevo patří mezi materiály klasické. Jeho vzhled je velmi elegantní. Nabízí dobré izolační vlastnosti a je i cenově dostupné. Nevýhodou může být to, že podléhá vnějším vlivům, především počasí. Také je potřeba jeho pravidelná údržba.

Plastové dveře mají výhodnou cenu, ale je potřeba dobře vybírat. Úplně levné dveře nevydrží delší dobu. Dle kvality provedení se liší i izolační vlastnosti. Velkou výhodu je jejich bezúdržbovost. Kromě toho si můžete vybírat z celé řady barevných variant. Některé druhy dokonce imitují dřevo nebo hliník.

Další hlediska

Mezi další hlediska, která hrají při výběru vchodových dveří důležitou roli, patří design, který by měl ladit s celkovým vzhledem celého domu. Důležitá je i tepelná izolace. Samozřejmostí je i bezpečnost. Tady máme dvě možnosti. Buďto si koupit přímo dveře bezpečnostní, ale tady se nenabízí až tak široký výběr, nebo využít celou řadu bezpečnostních prvků pro běžné dveře vchodové.