Jaký materiál zvolit pro vanu do vaší koupelny?

Budujte či rekonstruujete koupelnu a přemýšlíte nad tím, jaký druh materiálu zvolit pro vanu? Vybírat můžete z celé řady různých materiálů. Patří mezi ně akrylát, smaltová ocel, kámen, mramor nebo sklo. Poslední tři jmenované druhy patří spíše mezi designové záležitosti. Mezi využívané druhy patří především smaltová ocel a akrylát.

Před výběrem vany je potřeba promyslet ještě několik důležitých věcí. Žije ve vaší domácnosti malé dítě, starší či handicapovaná osoba? Pak je potřeba volit materiál především protiskluzový. Vhodné je zvážit i madla.

Jestliže máte domácího mazlíčka, občas jej budete ve vaně koupat, akrylát tak není vhodnou volbou, nebo se musíte smířit s jeho kratší životností. Pokud patříte mezi milovníky relaxačních koupelí, do nichž používáte bylinky, raději si pořiďte vanu smaltovou, ta bude odolnější vůči zbarvení, které některé rostliny způsobují.

Akrylát

Vana z akrylátu se rychleji zahřeje a déle udržuje teplo. Její povrch je lesklý, není porézní, je příjemný na dotek a nabízí snadnou údržbu. Také má vlastnosti antibakteriální. Vyšší mechanickou a chemickou odolnost nabízí akrylát litý. Vybírat si můžete z celé řady různých tvarů i velikostí. Některé druhy mají zabudovaný hydromasážní systém. Drobné škrábance na povrchu snadno opravíte pomocí tekutého akrylátu.

TIP: Share your secret leaks for free – leakshare.org

Smaltová ocel

Tento druh materiálu je bytelný a dosti odolný. Nevýhodou může být hlučnost, která se objevuje při napouštění vody. Mezi další negativa patří odebírání tepla.