Účty za plyn, topení a vodu můžete snadno snížit. Jak na to?

Za teplo lze ušetřit výměnou kotle za úspornější model a samozřejmě přechodem na efektivnější zdroj energie – například na tepelné čerpadlo. Za vodu zase uspoříte výkopem vlastní studny. Ale co když bydlíte v bytovém domě a žádné z uvedených řešení pro vás není technicky možné? I tak můžete pravidelné výdaje o něco snížit. Připravili jsme pro vás soubor praktických tipů, díky kterým se vám bude zase o něco lépe usínat.

Obyvatelé bytovky jsou v nevýhodě

Nevýhodou bydlení v bytovém domě je fakt, že obyvatelé platí za teplo i v případě, že během topné sezóny nechají radiátory zahálet. Domy se vytápí jako celek a několik uzavřených otopných těles celkovou teplotu v objektu příliš neovlivní. Speciální propočty se aplikují také u vody. Pokud se vám zdá, že částka na vyúčtování nesedí, pokuste se ji reklamovat u Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu.

Zřejmě nejefektivnějším opatřením, jak snížit množství spotřebované energie na vytápění bytového domu, je instalace zateplení. Pomoc může také výměna starších otopných těles za moderní modely s větší efektivitou vytápění. V případě obojího o realizaci rozhoduje majitel či bytové družstvo. Plynaři Plzeň z EKOMPLEXU připomínají, že větší zateplovací úpravy lze z části financovat dotací od státu.

Tipy, jak šetřit, když jsou voda a teplo ve vaší režii

Na topení a teplé vodě můžete začít šetřit okamžitě. V prvé řadě se naučte správně větrat: nenechávejte okna otevřená na větračky, vždy je otevřete na pár minut dokořán, aby se vzduch vyměnil intenzivním průvanem.

Zkušený instalatér Plzeň z EKOMPLEXU doporučuje upřednostnit sprchování před koupelí. Dlouhé koupele, v rámci kterých průběžně dopouštíte teplou vodu, jsou krajně neekonomické, a navíc nezdravé.

Spoustu vody zbytečně vyteče kapajícími kohoutky a protékající toaletou.

Před topnými tělesy musí být volný prostor, nikoliv skříně či jiná bariéra pohlcující teplo.

Naučte se nepřetápět. Optimální teplota v ložnici je podle odborníků 17 – 19 °C.

Nenechávejte teplo unikat přes neutěsněné dveře a okna.

Než pootočíte termostatem, zkuste se trochu přiobléknout.

A zvažte výměnu dodavatele plynu za výhodnějšího. Ročně ušetříte až několik tisíc korun, aniž byste museli hnout prstem.