Tipy pro posezení na zahradě

Zahrada u domu by měla být oázou klidu a oddechu, kde by si každý měl najít své klidné místo. Posezení na zahradě by mělo splňovat jednak tyto požadavky, a jednak umožnit majitelům i možnost kochat se pohledem do zahrady. Při plánování je třeba vzít v úvahu několik věcí. Dostatečný prostor pro umístění posezení, blízkost domu kvůli podávání občerstvení a také možnost ukrýt se před náhlou změnou počasí. Jako inspirace vám může posloužit několik tipů posezení na zahradě, kterými jsou pergola, altán, otevřené posezení s krbem, případně i letní kuchyň.

Pergola

Kromě funkce pohledové poskytuje pergola v létě příjemný stín, místo odpočinku i možnost posedět venku třeba i v případě drobného deště. Při plánování pergoly se můžete rozhodnout buď pro dodavatelskou firmu či osvědčeného truhláře, nebo se do stavby můžete pustit svépomocí. Z konstrukčního i finančního hlediska je pergola jednoduchá stavba a materiál může být libovolný. Nejčastěji je to dřevo, které jako přírodní materiál skvěle zapadne do prostředí zahrady. Při stavbě je třeba dodržet přiměřené proporce a dbát na to, aby pergola odolávala silným náporům větru. Výška by měla být 2,2 až 2,5 metru, aby se pod přístřešek dalo snadno vejít. Doporučená šířka je tři metry. Nosné sloupky postavte na kovové patky, čímž zabráníte hnilobě dřeva. Zastřešení je možné zhotovit z OSB desek pokrytých vhodnou izolační vrstvou, z polykarbonátu či jiného materiálu. Posezení pod pergolou zpříjemní popínavé rostliny, které vytvoří soukromí, nebo různé závěsné koše a květináče s převislými květinami.

Altán

V minulosti býval altán přirozenou součástí každé větší zahrady. Zpravidla to býval dřevěná stavba otevřená do všech stran, která poskytovala úkryt před slunečními paprsky i před deštěm. Tento účel plní i současné zahradní altány, které jsou z moderních vodoodpudivých materiálů a s roztahovacími bočnicemi. Zahradní centra a hobby markety nabízejí nejrůznější typy zahradních altánů, takže stačí vybrat na zahradě ideální místo, srovnat terén a zakoupený altán zde postavit. Poskytne vám skvělé posezení po práci či s přáteli.

Otevřené posezení s krbem

V posledních letech se stalo velice oblíbeným grilování pod širým nebem. Pokud této zálibě holdujete, vytvořte si otevřené posezení s krbem. Grilovací párty jsou příležitostí k povídání při konzumaci grilovaného masa, ryb či zeleniny. Otevřený oheň v krbu má své kouzlo, které umocňuje vůně pečeného masa či jiných laskomin. Zahradní krb je dominantou mnoha zahrad. Stačí před krb umístit stůl s lavicemi, židlemi nebo křesílky a můžete si užívat pohodu na čerstvém vzduchu.