Jak správně vybrat ratanový nábytek?

Ratanový nábytek se těší značné oblibě z mnoha důvodů. Je použitelný nejen v interiérech, ale i na balkónech, terasách, v zimních zahradách či dokonce přímo na zahradě, jelikož mu nevadí ani výkyvy teplot, ani jiné povětrnostní vlivy.

Proč je ratanový nábytek tak oblíbený?

Nábytek z ratanu je lehoučký, pružný, výborně snáší změny vlhkosti, je odolný a trvanlivý. Oblíben je i pro svůj atraktivní vzhled, který přímo láká k lenošení v ratanovém křesílku. V posledních letech se prosazují různé napodobeniny ratanu z plastu, takže pravý přírodní ratan je považován na luxusní zboží.

Co je ratan?

Přírodní ratan je liána rostoucí v deštných pralesích zejména v jihovýchodní Asii. Její výhonky bývají silné 1 až 7 cm a dosahují délky až 200 metrů. Ratan je velice lehký a mimořádně ohebný, ale jeho zpracování do podoby známé z ratanového nábytku, je poměrně náročné. Nejprve je třeba oloupat kůru a poté se jádro liány napařuje a impregnuje v oleji. Může se také barvit a teprve poté se z něho vyplétají nejrůznější výrobky, které mají svou dlouhou tradici právě v Asii. Jelikož lidé v Evropě mají zpravidla větší hmotnost než Asiaté, musí být základem ratanové pohovky pevná a zároveň pružná nosná konstrukce ze silnějších ratanových výhonků. Teprve poté následuje výplet ze slabších proutků ratanu. Díky přírodnímu původu ratanu je tento materiál i ekologický.

Umělý ratan

V podstatě je to měkký plast – polyethylen, který po přidání příslušných aditiv je odolný, obsahuje UV filtr, takže nemění barvu ani na prudkém slunci. Má velkou nosnost, přitom je lehký, odolává solím i opalovacím olejům a nevyžaduje žádnou údržbu. Nábytek z umělého ratanu stačí omýt vodou. Je to nejodolnější materiál, jaký lze na zahradu pořídit. Umělý ratan je odolný i vůči plísním a je recyklovatelný.

Pozor na ratan vyrobený z recyklátu

Pří nákupu je však třeba být opatrný, jelikož umělý ratan vyrobený z recyklátu není barevně stálý kvůli chybějícímu UV filtru, ani odolný vůči venkovním teplotám. Obchodníci lákají zákazníky na nízké ceny, takže recyklát bývá příliš tenký, aby měl slušnou nosnost. Nekvalitní umělý ratan poznáte podle toho, že je tenký a lesklý. Originál má tloušťku alespoň 1,2 mm, matný povrch, elipsovitý, případně kruhový nebo půlkulatý průřez. Odradit by vás měl také přepnutý výplet, který je u originálu na omak pružný.