Jak ušetřit peníze během rekonstrukce? Díky několika tipům lze hravě srazit náklady na minimum

Kdo se rozhodne rekonstruovat, měl by mít vyřešeny dvě věci. První věcí je to, jak bude vypadat samotný výsledek. Tedy má jeho domov po stavebních úpravách vypadat. Druhou, související věcí, je rozpočet. Ten by měl být jasně stanoven předem – alespoň orientačně. A jak zajistit, aby se rekonstrukce zvládla bez velkých finančních vydání?

Práce svépomocí pomůže ušetřit

Co nejvíce stojí na jakékoliv rekonstrukci? Je to nejenom materiál, protože počítat je třeba také s cenou za práci. Ušetřit se dá v tomto ohledu jednoduše. Řemeslníky pozvat jenom na specializované, odborné práce. A zbytek zvládnout svépomocí. Hlavně různé pomocné práce, u kterých není nutné někoho zbytečně přeplácet. Tento tip dokáže jednoduše ušetřit klidně i desetitisíce korun. Stačí parta dobrých přátel, která ráda za jídlo a něco k pití ráda pomůže.

Hledejte akční ceny

Mnoho lidí nechá nákup materiálu na stavebnících, nebo vyrazí do klasických stavebnin. V obou případech může být standardem, že ceny jsou až zbytečně vysoké. Osvědčený trik, jak ušetřit na materiálu, je přitom podobný, jako když kupujete potraviny. Stačí se zaměřit na hobby markety. I ty často nabízejí různé stavební materiály a nic výjimečného nejsou letákové akce s výraznými slevami. Ušetřit na materiálu desítky procent také není nic neobvyklého.

Nebojte se bazarů

Není nic neobvyklého, že se někteří lidé pustí do neplánovaných stavebních úprav a dopadá to skoro vždy stejně. Mnoho zbývajícího materiálu, ale i nevyužité věci, které prodávají po bazarech. Často úplně nové, k dostání za zlomek ceny. Vyplatí se proto brouzdat po internetu a hledat možné vybavení domu i stavební materiál z druhé ruky.

Čas jsou peníze

Není vždy ideální vybírat řemeslníka jenom podle jeho hodinové sazby. Ta může být na první pohled nízká, ale o to více se prodlouží doba práce. To je běžná praxe. Ideální je nechat si nacenit celé dílo, metr čtverečný úprav, nebo třeba konkrétní úkon. A tyto ceny porovnávat. Mnohdy nejnižší hodinovka vyjde jako ta nejdražší varianta.