Jak se zbavit mravenců? Nenechte si zničit úrodu

Mravenci jsou pro mnohé zahrádkáře velkým problémem. Jejich přítomnost je nepříjemná jak pro člověka, tak především pro rostliny. Zbavit se jich není jednoduché, ale to není nemožné. Poradíme vám hned několik nápadů, pomocí nichž se jich můžete snadno zbavit.

I když se zdá, že mravenci jsou všude a jsou naprosto neškodní, opak je pravdou. Nejenom že se umí přemnožit, ale také žijí v „harmonickém“ vztahu s mšicemi. Ty uvolňují tzv. medovici, kterou mravenci mají nesmírně rádi. Proto mravenci ničí vše, co by mšicím mohlo ublížit, aby si zajistili stálý přísun potravy. Nehledě na fakt, že požírají sazenice a narušují kořeny zasazených rostlin.

Pravidelně zalévejte

Existuje několik způsobů, jak se zbavit mravenců v záhonu, jedním z nich je pravidelné zalévání. Je obecně známo, že mravenci vodu nesnáší, protože by se v ní mohli utopit. Pravidelné zalévání půdy na zahradě může pomoci odradit mravence a snížit jejich aktivitu. Alternativním řešením je směs s vlastnostmi zadržující vlhkost, která se využívá pro udržení vláhy v půdě.

Tato směs může obsahovat přísady, jako je rašeliník sphagnum, vlákno z kokosových vláken a extrakt z juky. Touto možností zabijete dvě mouchy jednou ranou – udržíte vlhkost v půdě i po zalévání, a hlavně odradíte ty malé černé potvory z vašeho záhonu.

Pokud dáváte přednost jednoduché práci, ušetřenému času nebo také nízké spotřebě vody, zvažte instalaci časovače zavlažovacího systému. Tím zajistíte pravidelné a správné zalévání půdy, aniž byste museli trávit čas manuálním zaléváním.

Nastražte past v podobě vůní

Dalším způsobem, jak se zbavit mravenců, jsou nejrůznější vůně, které mravence přímo odpudí. Mezi ty nejúčinnější patří kajenský nebo černý pepř. Pro mravence je štiplavý zápach z pepře naprostou pohromou, jakmile ho ucítí, okamžitě se přesunou jinam. Mezi další pomocníky patří kávová sedlina, která je také skvělým hnojivem a půdě pomůže také zadržovat vodu. A jak je můžete použít?

  • Pepř nebo kávovou sedlinu posypte po celé ploše.
  • Smíchejte kávovou sedlinu nebo pepř s vodou a postříkejte zahradu nebo přímo mravence v záhonech.
  • Další možností je použít slupku od citrusů, která mravence může zlikvidovat. Slupky stačí pouze rozložit po záhonu.
  • Mezi nejúčinnější zbraně proti mravencům patří ocet. Ten zlikviduje jejich pachovou stopu, takže při hledání potravy už domů netrefí.

Vroucí voda

Mezi přirozené způsoby, jak se zbavit mravenců v zahradě, je nalít vroucí vodu přímo do mravenčího hnízda. Nebojte se použít klidně i 3 kbelíky horké vody.

Jed v podobě boraxu a cukru

Borax neboli tetraboritan sodný je pomalým jedem, který při správném použití zlikviduje celou kolonii mravenců. A co budete potřebovat?

  • 1 ½ polévkové lžíce Boraxu,
  • ½ hrnku cukru,
  • 1 a půl hrnku teplé vody,
  • sklenice, vatové kuličky.
  1. Naplňte nádobu cukrem a boraxem a pořádně protřepejte.
  2. Do nádoby přidejte teplou vodou a pořádně promíchejte.
  3. Ve vzniklém roztoku namočte vatové kuličky, které poslouží jako sladká návnada.
  4. Kuličky umístěte blízko záhonů na zahradě nebo blízko mravenčích hnízd.

Zasaďte si bylinky

Mravence můžete odradit také pomocí bylinek, které pravidelně využíváte v kuchyni. Česnek, tymián a máta jsou vynikajícími přírodními repelenty proti mravencům, jejich pronikavý zápach mravenci nesnáší. Na škodu také není výsadba levandule, vratiče a řebříčku.

Křemelina do půdy

Další alternativou při hubení mravenců je aplikace křemeliny do půdy. Je to prášek, který obsahuje 80-90 % oxidu křemičitého, který dokáže zabít mravence tím, že je vysuší. Křemelinu aplikujte pouze tehdy, pokud je půda dostatečně vysušená a mravenci jsou aktivní. Kromě mravenců se křemelina používá také na ostatní škůdce, například na různé brouky a šváby. Jednoduše nasypte větší množství prášku do půdy nebo do mraveniště. Vyčkejte minimálně 24 hodin, než začne křemelina působit.

Nebojte se vydat do boje!