Domácí eko úklid: Na úklid celé domácnosti vám stačí jen několik běžných surovin!

Víte, že chemikálie, které kupujeme na úklid domácnosti, nám velmi škodí? Nejenže se splachují do odpadu, a tím se znečišťuje příroda. Ale také do okolí, a tedy do vzduchu tyto čističe vypouští látky, které škodí našemu zdraví. I proto je lepší uklízet s pomocí přírodních ekologických přípravků. Ty ale nemusíte kupovat. Vyrobte si je po vzoru našich babiček ze zcela běžných surovin.

Jen trochu vodky a máte skvělý čistič oken

Na leštění oken nebo zrcadel používáte běžně zakoupený prostředek? Vyrobte si sami doma skvělý prostředek s alkoholem, se kterým všechna okna nebo zrcadla vyleštíte a vyčistíte hravě. Potřebovat budete jen:

  • 60 ml vodky,
  • 60 ml octa,
  • 500 ml horké vody,
  • jednu polévkovou lžíci kukuřičného škrobu.

Všechny suroviny je třeba smíchat a můžete se pustit do práce. Díky vodce vám nebude ocet tolik překážet, protože právě vodka zcela zničí nepříjemný octový zápach, který se pak v domácnosti nějakou chvíli drží.

Čisticí pasta na úklid kuchyně i koupelny

Potřebujete řádně vydrhnout sporák, digestoř, dřez nebo kachličky v koupelně, sprchový kout, vanu či umyvadlo? Běžně pak používáte několik různých čisticích prostředků, než vše vyčistíte tak, jak jste si to přáli? Už nic kupovat nemusíte, stačí, když si universální čisticí pastu vyrobíte sami. Stačí vymačkat citronovou šťávu a tu smíchat s jedlou sodou. Vzniknout pak musí hustá pasta. Tu naneste na znečištěná místa nebo do ní jen ponořte hadřík či houbičku. Zanedlouho se vám podaří vydrhnout všechny nečistoty. Díky této kombinaci navíc budete mít domácnost i vydezinfikovanou a bez bakterií.

Vyleštěte nábytek

Chcete se zbavit prachu a nečistot na nábytku? Zároveň ale chcete, aby se i pořádně leskl? Vyrobte si snadno leštěnku na nábytek. Postačí smíchat jeden hrníček olivového oleje s asi polovinou hrníčku vymačkané citronové šťávy. Směs vlijte do rozprašovače a veškeré špíny na nábytku se zbavíte velmi snadno. Díky oleji se pak bude nábytek nádherně lesknout.

Úklid domácnosti nikdy nebyl tak snadný!