Výmalba svépomocí: 5 tipů pro domácí malíře

Není vůbec nic špatného na tom si doma vymalovat sám, zvláště v dnešní době, kdy člověk šetří každou korunu. Aby vám šla malba od ruky, poradíme vám hned několik zaručených tipů, které vám práci výrazně usnadní a výmalba bude jednodušší.

1.   Nenechte barvu zaschnout

Zbyla barva v plechovce? Vzhledem k tomu, že barvy po otevření rychle vysychají, opatřete plechovku potravinářskou nebo jinou plastovou fólií, uzavřete víkem a plechovku otočte dnem vzhůru. Velmi netradiční pomůckou jsou také golfové míčky, které vyplní prostor vzduchu.

2.   Správný základní nátěr je důležitý

Pokud jste se rozhodli si sami vymalovat, měli byste zvážit, co vlastně budete malovat. Sádrokarton a klasické zděné stěny vyžadují základní nátěr na vodní bázi, tzv. akrylový nátěr, který skryje nedokonalosti a poskytne rovnoměrný základ před nanesením barvy. Při nátěru dřeva sáhněte po základním nátěru na olejové bázi.

3.   Vyhněte se viditelným pruhům

Nejčastějším nešvarem domácího malování jsou pruhy, které zůstávají po tazích válečku. Příčinou je rychlé schnutí barvy uprostřed pruhu. Jakmile dokončíte jeden pruh, jeho okraje ještě jedno přejeďte do ztracena, ty schnou totiž o něco později, čímž tak vznikají viditelné pruhy.

4.   Barva se musí pořádně promíchat

Barvu nestačí promíchat nějakou dřevěnou tyčkou, tak jak to dělali naši tátové či dědečkové. Barva na spodku plechovky je hustší než na jejím povrchu, proto pro nejlepší promíchání použijte něco, co má otvory, ideální je metla k promíchání barev.

5.   Štětce ani válečky neumývejte

A teď skvělá zpráva pro ty, kteří tak neradi umývají štětce a válečky. Při použití latexové barvy nemusíte své náčiní umývat v případě, pokud hodláte ještě během dne pokračovat. Latexové barvy nezasychají při nízkých teplotách, proto je zabalte do plastových sáčků či alobalu a dejte je do ledničky.

Zdroj foto: pixabay.com