Odpověď na tuto otázku najdete na níže uvedených řádcích…
Topný faktor tepelných čerpadel se pohybuje zhruba mezi 2,5 – 5,5. Tj. tepelná čerpadla jsou schopna vyrobit i pětinásobek energie, které potřebují pro svůj provoz. To z tepelných čerpadel dělá nejefektivnější zdroj tepla a teplé vody. Právě na topný faktor byste se měli zaměřit v době, kdy porovnáváte tepelná čerpadla. Důležité je však porovnat správně, tj.:
- Zjistit si, jestli hodnotu topného faktoru ověřil nezávislý zkušební ústav, tj. tepelné čerpadlo získalo ocenění evropská značka kvality Q.
- Porovnávat topné faktory jednotlivých čerpadel při stejných parametrech, ideálně
A2/W35°C (venkovní teplota 2 °C, teplota topné vody 35 °C). Zde lze situaci přirovnat k porovnávání spotřeby automobilu, která se také liší v závislosti na rychlosti (zatížení).
Tepelná čerpadla, konkrétně jednotky země/voda byly s odstupem nejvýhodnějším zdrojem tepla a teplé vody i v době velmi nízkých cen elektrické energie. Dnes je pak tento rozdíl (výhodnost) ještě vyšší, posuďte sami v této kalkulačce porovnání nákladů na teplo https://tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/139-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva. Velmi úsporné jsou však i další typy tepelných čerpadel.
Zároveň stále platí, že tepelná čerpadla dokáží spolehlivě sloužit i 30 let, kdy po této době „hrozí“ výměna kompresoru. Na toto období tedy můžete rozpočítávat náklady na pořízení a instalaci nového zdroje tepla.
Pokud jde o vedlejší náklady spojené s provozem tepelného čerpadla, tj.:
- poplatek za jistič,
- poplatek za revizní a servisní prohlídky,
- poplatek za dálkové ovládání,
jejich výše zpravidla není nijak zásadní, tj. neovlivňuje celkovou výhodnost tepelných čerpadel jako takových, může však ovlivnit výhodnost konkrétních značek či modelů tepelných čerpadel.
Zdroj náhledové fotografie: Hermann / stock.adobe.com