Nábytek do předsíně: praktické nápady pro první dojem

Při zařizování bytu se zaměřujeme na formální obývací pokoj, intimní ložnici a kuchyň a koupelnu, kde je nejdůležitější funkčnost. Proč bychom měli věnovat menší pozornost designu předsíně? Předsíni se často nedostává od domácích takové pozornosti, jakou by si zasloužila. Je třeba si uvědomit, že právě předsíň vítá hosty, kteří poprvé překročí práh našeho domova. Neuklizená, zanedbaná předsíň může hostiteli zkazit první dojem. Jak vyzdobit prostor kolem vchodu, aby byl nápadný a dobře sloužil vaší domácnosti? Podívejte se na naše rady a pečujte o každý kout svého domova!

Funkční předsíň je pro majitele domu výhodou.

Předsíň má v každé domácnosti velmi důležitou funkci. Právě zde se připravujeme na odchod z domu a provádíme poslední úpravy v zrcadle, svlékáme mokré kabáty po návratu z procházky a s úlevou odkládáme těžký nákup vynesený do patra. V předsíni si zujeme boty, aby se písek, voda a další nečistoty neroznesly po celém bytě. Kromě toho je předsíň často lepidlem, které spojuje ostatní místnosti. Aby tato část bytu správně sloužila svému účelu, musí být pečlivě navržena.

Než začnete vybírat skříňku na boty a věšáky, věnujte čas sestavení barevné palety a definování svého stylu. Předsíň, zejména v bytech a domech s otevřenou dispozicí, by měla plynule navazovat na ostatní zóny a místnosti. Předsíně obvykle postrádají okna. Z tohoto důvodu upusťte od tmavých, ohromujících barev ve prospěch světlých. Využijte potenciál prostoru – malý výklenek je ideálním místem pro šatní skříň nebo police.

Základ promyšleného designu – nábytková sestava

V předsíni by měl být nábytek, který vám umožní efektivně se připravit na odchod a svléknout se po příchodu domů. Prvky, které je třeba zahrnout do návrhu:

  • Skříňka na boty – standardní vybavení každé předsíně. K dispozici jako komody s policemi, zásuvkami nebo výklopnými dvířky a nábytek se sedákem. V úzkých předsíních se nejlépe osvědčují vysoké a mělké modely, které nezabírají cenné místo;
  • šatní skříň – úhledná skříň na svrchní oděvy, deštníky a další předměty. Doporučená volba pro ty, kteří si obzvláště cení pořádku;
  • ramínko na šaty – doplněk, na který můžete zavěsit své aktuální svrchní oblečení;
  • kompletní sestavy – sestavy skládající se z integrovaných prvků, například sedačky s botníkem a háčky umístěnými na panelu;
  • pufy – pohodlné sedátko, které usnadňuje obouvání. Hodí se zejména v domácnostech s malými dětmi a seniory.

V prostorné předsíni se vyplatí najít místo pro pevnou šatní skříň, do které se vejdou bundy a dlouhé kabáty pro všechna roční období, boty všech členů domácnosti, klobouky, šály a další doplňky. Posuvné modely fungují lépe než klasické šatní skříně s výklopnými dveřmi. Vyberte si model s velkým zrcadlem, ve kterém se na sebe můžete před odchodem z domu podívat. Prostorná stojící skříň v předsíni je skvělým odrazovým můstkem pro předměty, pro které se těžko hledá odpovídající prostor: vysavač, sušák na prádlo, žehlicí prkno, kufr.

Zařizování malé předsíně: osvědčené způsoby, jak zvětšit stísněný prostor

I stísněná chodba bude atraktivní, pokud ji vyzdobíte chytře. Dekorativní tmavý nábytek s matnými čely je “vyhrazen” prostorným a světlým místnostem. V malé, špatně osvětlené předsíni mnohem lépe fungují jednoduché, světlé kousky. Hladká, lesklá čela odrážejí světlo, takže malá místnost vypadá větší, než ve skutečnosti je. Nejlepší efekt budou mít minimalistické komody a skříňky na vysokých nožkách nebo modely zavěšené na stěně. Na jednu ze stěn umístěte zrcadlo (ideálně nad komodu), které dodá místnosti hloubku. Nábytek nestavte natěsno. Nechte uspořádání trochu “dýchat”.

Efekt metamorfózy může zkazit špatně sladěná podlaha. Tmavý laminát nepřipadá v úvahu. Zvolte velkoformátovou dlažbu nebo světlé panely, které se zbytkem bytu dokonale splynou. Malé dlaždice, zejména vzorované se spárami, nejsou ve stísněných prostorách vítány.

Vkusné a funkční osvětlení

Osvětlete každý kout chodby. Umístěte na strop malá, diskrétní bodová světla s nastavitelným úhlem. Umístěte je tak, aby se světlo odráželo od stěn. Efekt vás překvapí! Vybírejte žárovky s teplou nebo neutrální barvou. V blízkosti podlahy nainstalujte malé LED diody citlivé na pohyb. Každý, kdo vstoupí do domu po setmění, se tak bude cítit bezpečně.

Výrazné příslušenství

Poslední fází zdobení chodby je doplnění příslušenství. Drobné akcenty dodají prostoru hřejivý a osobní nádech. Vzhled dotvoří rohožka se zajímavým motivem, rám obrazu na stěně, lampa na komodě nebo nástěnné hodiny. Kromě toho by v předsíni měl být prostor pro praktickou schránku na klíče a organizér na doklady, klíče od auta, krém na boty a další drobnosti, které chcete mít při odchodu z domu po ruce.

Zdroj foto: agatanabytek.cz