Tipy pro jednodušší vánoční úklid aneb letos se z toho nezblázníte!

Vánoce jsou časem pohody, lásky, sbližování. Také časem, kdy sháníme dárky, chystáme vánoční cukroví, snažíme se mít všechno dokonalé a uklizené. Právě předvánoční úklid patří k nejméně oblíbeným činnostem. Ať už chcete mít všechno dokonalé nebo úklid děláte na poslední chvíli a přivíráte u něj obě oči, jde o celkem stresující záležitost. Jak si neoblíbený úklid můžete ulehčit a co vám pomůže, abyste se z toho nezbláznili?

Vánoce bez stresu

Vánoce si můžete užít i bez naklizeného bytu, ale je pravdou, že alespoň základní úklid udělat musíte. Bez toho by to přece nebyly Vánoce. Zkuste k tomu ale letos nepřistupovat negativně, i když se v uklízení úplně nevyžíváte, vaše noční můra to být nemusí. Jak se vyhnout stresu z toho, zda všechno stihnete? Udělejte si plán!

Když si na několik minut sednete a promyslíte, v které dny se můžete úklidu věnovat, než přijde Štědrý den, můžete si sestavit plán uklízecích akcí. Nedělejte všechno najednou, je vhodné uklízet po místnostech. V jednom volném dni se vrhněte na koupelnu, v dalším na kuchyni, pak na ložnici, dětský pokoj a obývák. Pokud půjdete postupně, budete to mít lehčí.

Jak moc důkladní chcete být?

Když už budete u toho plánování, rozmyslete se, jak moc důkladní při úklidu chcete být. Pokud vám pomohou i ostatní členové rodiny, můžete úkoly rozdělit a zvládnete toho více. Běžný úklid, který zahrnuje setření prachu, vysávání podlahy a vytírání, je třeba v předvánoční době ještě doplnit o vymetení všech zapomenutých koutů a pavučin, měli byste tedy být o něco důkladnější než jindy. Nutně ale třeba nemusíte mýt i okna nebo dveře, vyklízet skříňky, třídit oblečení nebo rovnat prádlo v prádelníku. Koneckonců, to, co nejde vidět, vás trápit zas tak nemusí.

Kuchyně jako samostatná kapitola

Všechny místnosti v domě se dají zvládnout celkem hravě, při úklidu postupujte odshora dolů, místnost po místnosti, postupně se jistě doberete k přijatelnému výsledku. S bílou rukavičkou vám to nikdo kontrolovat nebude, ovšem kde byste důslední být měli, je kuchyně. Kuchyně je přes nejkrásnější svátky v roce nejvytíženější místností v domácnosti, protože, co si budeme povídat, Vánoce jsou i o jídle. Vyhraďte si proto čas na úklid lednice, rozmrazení mrazáku, vyhoďte všechny prošlé potraviny i ze spíže a pořádně omyjte sporák, mikrovlnou troubu nebo digestoř.

Pokud chcete, aby vám úklid ubíhal rychle, nalaďte se na něj třeba poslechem oblíbené hudby. Takové vánoční koledy během vánočního úklidu a sklenka vína jsou skvělou motivací.

Zdroj foto: www.freepik.com