Skryté vady u nemovitostí jde reklamovat, radí Aplikant.cz

Pokud se jedná o koupi stavby spojené se zemí pevným základem, je kupujícímu stanoveno zvláštní právo vytknout prodávajícímu tzv. skrytou vadu. Toto ustanovení se týká staveb nadzemních i podzemních a je platné pro prodej od developera – recenze firem i pro prodej dvou fyzických osob. U takových staveb je odpovědnost za skryté vady stanovena na pět let. U koupi pozemku je tato lhůta zkrácena na dva roky.

Co patří mezi skryté vady

Příkladem skryté vady může být situace, kdy zákazníkovi po čase začne plesnivět zdivo, což samozřejmě při převzetí odhalit nešlo, jelikož tato místa prodávající předtím přetřel. Skrytou vadou může být také například nevhodně odizolovaná střecha. Může se totiž stát, že ji stavební firma pokryje pouze sádrokartonem. Dalším případem může být špatně utěsněná kanalizace, která způsobuje zápach. Dále pak třeba vadný komín či kotel. Vyplatí se tedy dávat si velký pozor, protože u domu můžete na vady přijít mnohdy i po více než půl roce.

konná lhůta pro skryté vady

Zákon pochopitelně na tyto situace nezapomíná a lhůta je dostatečná. Je však důležité, kdy skrytou vadu objevíte, což může být někdy i značně dlouhá doba. Také se mnohdy stává, že si člověk koupí dům a stěhování proběhne třeba až za rok. Kupující tedy může prodávajícímu vytknout vadu zakoupené stavby spojené se zemí pevným základem do pěti let. Tato lhůta se počítá od nabytí vlastnického práva ke stavbě. Když se do pěti let vada projeví, můžete tedy tuto vadu, kterou nemovitost měla očividně už v momentu koupě, reklamovat u prodávajícího, například u developera – hodnocení firem. Před nákupem nemovitosti se vyplatí si zjistit recenze a zkušenosti od kupujících na konkrétního developera. Jednou z možností, kde informace získat je hodnotící portál Aplikant.cz od společnosti 123jobs Media.