Jak vytvořit originální šperk z pryskyřice?

Vyrobte si šperk, který vám bude každý závidět! Stačí vám k tomu tekutá pryskyřice, troška fantazie a také chvíle volného času.

Pryskyřice, zejména ta epoxidová, patří mezi materiály, ze kterých můžete vyrobit opravdu úžasné věci. Nemusí to být jenom stůl nebo nábytek, ale například originální šperky. A v tomto článku se podíváme na to, jak si takový šperk z pryskyřice můžete vyrobit sami doma.

Výběr správné formy

Abyste si mohli šperk z pryskiřice vyrobit sami doma, budete k tomu potřebovat formu. V podstatě si vystačíte s formou v podobě kelímku od jogurtu nebo použijte přímo silikonové formy k výrobě šperků určené. Pokud ale chcete dosáhnout zajímavých výsledků, pořiďte si tzv. lůžka. Jedná se o speciální formy, které nakoupíte v různých provedeních.

Pro začátečníky doporučujeme lůžka s vyvýšenými okraji. Ty totiž spolehlivě zabrání přetečení a jiným nechtěným problémům. Pryskyřici můžete nanášet i na skleněné výřezy, případně si vyrobit vlastní formu. Ideální je k tomu například FIMO hmota, která je dobře tvárná. Tímto způsobem si pak budete moct vyrobit opravdu originální šperk, který nikde jinde nenajdete.

Originální šperk

Kromě samotné formy ale budete potřebovat i něco, čím šperk ozvláštníte. Samozřejmě můžete použít jen samotnou pryskyřici, a vznikne vám z toho unikátní výrobek. V tomto případě ale bude hodně záviset na zvolené formě Jestliže tedy chcete něco opravdu unikátního, smíchejte pryskyřici s korálky, třpytkami, sušenými květinami nebo barvivem. Do pryskyřice můžete zalít také malé fotografie nebo kamínky. Zkrátka cokoliv, co vás napadne. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Jakmile bude směs připravena, stačí vybrané předměty zalít pryskyřicí. Přilévejte ji do formy pomalu, s pomocí plastové lžičky. Pokud při zalévání vzniknou bubliny, propíchněte je jehlou nebo povrch profoukněte horkovzdušnou pistolí. Další variantou je použít odbublinkovávací sprej Veropal Bubble Off. Takto naplněnou formu zakryjte a nechte zatvrdnout alespoň 24-36 hodin. Po zatvrdnutí můžete šperk opatřit řemínkem nebo řetízkem, abyste jej mohli pohodlně nosit.