Pozor na jedovaté rostliny do interiéru

Květiny a jiné rostliny jsou pro ovzduší v každém interiéru velice prospěšné. Vedle toho, že pohlcují kysličník uhličitý a produkují kyslík, poskytují také příjemný pohled na zeleň. Ovšem ne každá pokojová květina je do interiéru vhodná. Většina z nás se při výběru pokojovek zabývá jejich vzhledem, poté řeší kam je umístit, aby se jim u nás doma dobře dařilo. Ovšem již málokdo si všímá toho, zda nám pokojová květina nemůže uškodit. Některé rostliny včetně pokojových květin totiž v sobě ukrývají zdravotní rizika, nebo jsou přímo jedovaté. Jako upozornění lze uvést několik oblíbených pokojových květin a jejich zdravotní rizika.

Filodendron

Rod filedendronů tvoří celá řada druhů, ovšem v interiérech se pěstují většinou filodendron úhledný, filodendron nádherný a druh bipinnatifolium. Všechny tyto druhy jsou nebezpečné svým obsahem šťavelanu vápenatého. Ten sice není zvlášť toxický, ale dráždí sliznice, čímž může být nebezpečný zejména pro malé děti, ale také pro domácí mazlíčky.

Difenbachie

Pro svou nenáročnost a pěkné kresbě listů patří k nejoblíbenějším pokojovkám. Ovšem při manipulaci s ní pozor, jelikož zvláště její stonky obsahují také krystaly šťavelanu vápenatého. Při kontaktu s pokožkou mohou vznikat kromě svědění i puchýře a když se dostane do očí, může způsobit zákal rohovky.

Potos

Tato liána se často prodává omotaná na kokosové tyči nebo v závěsných koších. Obsahuje také šťavelan vápenatý, a proto jej dejte z dosahu malých dětí a domácích zvířat.

Vánoční hvězda

Tento vánoční symbol často vydrží zelenat po celý rok. Budete-li ořezávat její stonky, bude z nich vytékat bílá lepkavá šťáva (latex), která způsobuje na rukou alergickou reakci. Sáhnete-li si očí, můžete i dočasně oslepnout a při olíznutí prstů se zbytky mlíčí se mohou dostavit střevní potíže.

Užovník

Z jeho podzemní hlízy vyrůstá velké množství pěkně tvarovaných a vybarvených listů. Jako pokojovka se nejčastěji pěstuje užovník dvojbarevný s atraktivní kresbou listů. Tato rostlina je však celá jedovatá. Vedle šťavelanu obsahuje i toxiny, které mohou podráždit kůži a sliznice, což způsobuje opuchnutí jazyka i hrdla a zhoršuje dýchání.