Pořiďte si pokojové rostliny, které fungují jako čistička vzduchu: Díky těmto rostlinám se vám bude skvěle dýchat i spát!

Pokojové rostliny by neměly chybět v žádné domácnosti, obvykle je ale vnímáme spíše jako živou dekoraci. Domácí prostředí zútulňují, zkrášlí, ale přináší i jiné benefity. Některé druhy pokojových rostlin dokonce fungují jako přírodní čističky vzduchu. Živé rostliny obecně zvlhčují vzduch a pohlcují škodliviny. Které druhy pokojových rostliny si ale pořídit, aby se nám ještě lépe spalo a dýchalo?

Tchýnin jazyk může pěstovat každý

Nemáte s pěstováním pokojových rostlin příliš zkušeností a nemáte ani tolik času? Nevadí, protože tchýnin jazyk může pěstovat opravdu každý. Jde o velmi nenáročnou rostlinu, která má ráda sluníčko a nevadí jí ani přímý svit, stejně tak zvládne i pobyt v tmavší části bytu a zalévat ji stačí jen jednou za čtrnáct dní. Tchýnin jazyk se navíc považuje za jednu z nejlepších pokojových rostlin pro čištění a filtraci vzduchu. Během noci totiž vypouští do okolí kyslík a přijímá zase oxid uhličitý. Ze vzduchu dokáže vyfiltrovat zejména benzen, formaldehyd a xylen.

Vděčný zelenec

Zelenec patří rovněž mezi nenáročné pokojové rostliny, navíc jej bez obav můžete umístit kamkoliv. Stačí mu základní zálivka a denní světlo. I když postavíte zelenec na okenní parapet, na stůl nebo skříň, bude vděčný jen za základní péči. Pro začátečníky je tedy tako pokojovka více než vhodná. Zelenec má dlouhé a tenké listy, ty je ale třeba pravidelně otírat od prachu. Za to se vám odvděčí tím, že vzduch v místnosti zbaví kysličníku uhelnatého, benzenu, styrenu, formaldehydu, toluenu a xylenu. Dokonce i NASA označila Zelenec za nejlepší rostlinu pro čištění vzduchu.

Dobře známá šplhavnice

Možná by vám název této rostliny moc neprozradil, ale pokud byste ji viděli, ihned byste si vzpomněli, že jste ji už někde viděli. Šplhavnice se pěstuje jako pokojová rostlina již dlouho a má kolem dvaceti různých druhů. Rostlina má popínavé listy a vypadá jako liána. Pokud se jí daří, roste opravdu rychle. Její popínavé listy je možné nechat růst směrem dolů, dají se ale i svázat nebo podepřít, aby rostly do výšky. Jediné, co šplhavnice nemá ráda, je přímé sluníčko. Jinak jí nevadí sucho ani vlhko a stačí ji běžně zalévat. Filtruje všechny běžné toxiny, a ještě krásně vypadá.

Pokud chcete dýchat co nejzdravější vzduch v domácím prostředí, je vhodné pěstovat různé druhy rostlin. Navzájem se totiž skvěle doplňují.