Popínavé rostliny na vaší fasádě domu vám ušetří mnoho peněz

Stále více lidí znovui objevuje výhody domu porostlého popínavými rostlinami. Takto obrostlý dům může na někoho působit romanticky nebo pohádkově, ovšem má to také mnoho praktických výhod. Kolem obrostlých domů eroxistuje mnoho mýtů, které se nezakládají na pravdě.

Vlhkost a hmyz

„To musís mít doma hodně hmyzu?“ slýchají často majitelé domů, kteří mají fasádu obrostlou popínavými rostlinami. Je to však zcela naopak. Více hmyzu mají lidé v interiéru, když rostliny na fasádě nemají. Hmyz se drží nejvíce u rostlin a nemá tak důvod létat dovnitř.

Dojem, že musí být unitř domu vlhko, které vede k plísním, je také mylný. Dešťová voda se na fasádu domu vůbec nedostane. Lístky popínavých rostlin jsou po většinu roku zelené a voda po nich steče dolů, aniž by se nějakým způsobem dostala do domu.

Další výhody porostlé fasády

Než popínavé rostliny obrostou dům, nějakou dobu to trvá. Ovšem pak se dočkáte příjemné vnitřní teploty v horkých letních uvnitř domu. Rostliny fasádu ochlazují a slunce z vašeho domu neudělá výheň. V zimě rostliny naopak rostliny dům „zahřívají“ a vy tak máte postaráno o přírodní zateplení domu.

Rostliny jsou jakousi druhou fasádu domu a chrání tu původní před nepříznivými povětrnostními vlivy. Mráz, déšť, ale také horké letní slunce vaši fasádu domu opotřebovávají mnohem rychleji, když ji nechrání popínavé květiny.

Které popínavé rostliny jsou ideální?

Fasáda, která míří směrem k severu, je chladnější. Slunce na severní stranu příliš nesvítí, proto je pro ni ideální rostlinou břečťan. Neroste tak rychle jako jiné popínavé rostliny, ovšem na druhou stranu nepotřebuje žádnou podpůrnou konstrukci jako většina popínavých rostlin. Než však necháte severní stranu vašeho domu porůst břečťanem, dobře si to promyslete. Zbavit se břečťanu není úplně snadné.

Zimokeř, podražec nebo přísavník jsou popínavé rostliny, které se hodí na jižní nebo západní stranu.

Jak pečovat o popínavé rostliny

Kromě uchycení na podpůrnou mřížku nebo alespoň přísavky, které postačí u břečťanu, není potřeba o popínavé rostliny pečovat. Stačí je občas pohnojit běžných hnojivem.