Osvědčené rady, jak bojovat s plísní v domě

Pravděpodobnost vzniku plísní je všude tam, kde je vlhkost a teplota pohybuje okolo 20-25° C. V domě se plíseň obvykle objeví na nezateplených zdech, kde je špatně provedená izolace střechy a kde se málo větrá. V takových případech je nutné odstranit příčiny vzniku plísně, což je mikroskopická houba, která uvolňuje nebezpečné spóry. Ty jsou příčinou dráždivého kašle, slzení, rýmy, kýchání a dalších alergických reakcí. Nejprve se objeví malé černé tečky, ale později se rozrůstá do velkých ploch. Nejčastěji se plíseň tvoří na zdi v koupelně či v kuchyni. Prozradit ji může i zatuchlý zápach, když je skrytá za nábytkem. S odstraněním příčin vzniku plísně a plísně samotné bychom neměli otálet, než se začne rozšiřovat i do dalších částí domu.

Nejdůležitější je prevence

Nejen v létě, ale i v zimě je třeba dostatečně větrat. Omezte sušení prádla v interiéru a máte-li v bytě akvarium a hodně květin, pořiďte si odvlhčovač nebo vysoušeč vzduchu. Jste-li početná rodina, roste vlhkost vzduchu rychleji, a proto je ideální skloubit častější větrání a odvlhčovač vzduchu. Kontrolujte vlhkost vzduchu například pomocí meteostanice. Přesáhne-li 50-60%, je nutné vlhkost ihned snížit.

Jak s plísní úspěšně bojovat?

1. Najděte příčinu. Problém může být v nedostatečném větrání, ale také ve špatné izolaci zdi, podlahy či střechy. Někdy je příčinou i samotná zeď, její konstrukce či tepelné mosty. Pak je lepší poradit se s odborníkem.

2. Na větší plochy zasažené plísní nepoužívejte chemické přípravky. Plíseň sice docela rychle zmizí, ale po čase se znovu objeví ještě ve větším rozsahu. Kromě toho se v důsledku častého používání chemie začne loupat malba a rovněž zápach chemikálií není zdraví prospěšný.

3. Použijte přírodní přípravky jako je například Bio Repel, jehož mikroorganismy ničí nežádoucí plísně na zdech obytných místností. Tento přípravek obsahuje Pythium oligandrum, které se živí plísněmi. Jakmile plísně zneškodní, nemá se čím živit a ze zdiva zmizí. Přípravek nezpůsobuje alergie a pro zdraví je neškodný.

4. Nábytek neumisťujte těsně ke stěnám, na nichž se už jednou plíseň objevila. Nechte zdi „dýchat“. Nelze-li nábytek umístit jinam, ponechte mezi ním a stěnou mezeru 5-10 cm.

5. Nemůžete-li se plísně dlouhodobě zbavit, oškrábejte malbu pokud možno na větší ploše, než se plíseň vyskytovala. Poté ji natřete vápennou malbou s přísadou protiplísňového přípravku nebo Sava, po důkladném zaschnutí můžete vymalovat, ovšem nikoli tapetovat.