Nechte se inspirovat skandinávským stylem bydlení

Praktický, elegantní a čistý design, přírodní prvky, hodně světla a útulnost. To všechno charakterizuje skandinávský styl bydlení, který je i u nás stále oblíbenější. Skandinávii si lze představit jako drsný a chladný kraj, možná i proto mají obyvatelé těchto končin doma tolik světla, tepla a pastelových barev. Nechte se tímto stylem bydlení také inspirovat.

Jaké barvy v interiéru dominují?

Pokud chcete ve svém interiéru vytvořit skandinávský styl, musíte se zaměřit zejména na doplňky, barvy a materiály. Co se týče barev, je třeba vytvořit za jejich pomoci vzdušný a čistý prostor, dominovat by tak měla bílá barva. Tu je nutné doplnit o šedou, světle šedou, hnědou a béžovou nebo o jemné pastelové odstíny. Čím více prostoru a světla, tím lépe. Opticky zvětšit a prosvětlit interiér můžete také za pomoci zrcadel.

Jen přírodní materiály

Masivní dřevěný nábytek, kovové detaily a kůže. Na tyto materiály vsaďte při výběru nábytku i dekorací. Ve Skandinávii je příroda krásná a zdejší obyvatelé jsou s přírodou hodně spjatí. Proto se obklopují přírodními materiály i doma. Zajímavý kousek kožešiny můžete dát na podlahu ale i na pohovku jako nepřehlédnutelný detail. Kovaná postel bude vévodit ložnici a při výběru stolu nebo skříní vsaďte na přírodní masivní nábytek, který bezpochyby interiéru bude dominovat.

Zaměřeno na doplňky

Skandinávský styl bydlení je i o doplňcích. S dekoracemi se to nepřehání, avšak chybět úplně nesmí, vždy ale jejich počet musí být umírněný, aby prostor nepůsobit přeplácaně. Pocit tepla a útulnosti domova pak přináší doplňky v podobě malých polštářků a dek na pohovce. Zaměřte se na pleteniny a lněné příze nebo různé zajímavé druhy textilií. Ve skandinávském interiéru najdete i hodně svíček nebo hořící krb. Vůně a zvuk praskajícího hořícího dřeva jsou typické. Pokud krb nemáte, dosáhnout podobného efektu můžete díky velkým vonným svícím s dřevěným knotem.

Okna ponechte čistá a bez záclon. Řasené a zdobené záclony by kazily dojem, pro zastínění oken využijte spíše dlouhé závěsy.