Krtek v zahradě

Jak vyhnat krtka ze zahrady pryč, a přitom mu neublížit?

S krtky příliš mnoho zahrádkářů trpělivost nemá, ovšem je třeba si připomenout, že jde o chráněné zvíře, takže není vhodné jej zabít. Tedy alespoň by se to nemělo. Pokud vám je tohoto drobečka líto, ale stejně vám na zahradě pije krev, můžete se ho zbavit tím, že jej prostě vyženete pryč. Úplně jednoduché to nebude, ale minimálně pokusit se o to můžete. Čím tedy začít?

Krtek je likvidátor, ale velmi užitečný

Pohled na zahradu plnou krtinců není úplně radostný, když si uvědomíme, jak nám krtek prokopává pod zemí zahradu, dost často zuříme, ale na druhou stranu je třeba vzít i v potaz to, že krtek je velmi užitečné zvíře. Likviduje myši, brouky a hmyz. Navíc je krtek obecný chráněný, takže na jeho totální likvidaci raději zapomeňte. Pokud se krtka chcete zbavit, je třeba ho odpudit. No a jelikož je krtek slepý, za to má ale výborný čich a sluch, nebude to úplně nemožné.

Hluk jim není příjemný

První radou a poměrně i účinnou, je sekání zahrady. Krtci nemají moc v oblibě upravené zahrady, takže pokud si dáte tu práci a budete trávník pravidelně sekat, možná se mu k vám na návštěvu ani nebude chtít. Co dále nemají krtci v oblibě? Hluk! Jelikož mají dobře vyvinutý sluch, vadí jim hlasité zvuky ale i vibrace. Dobře si tedy povedou elektronické nebo mechanické plašiče. A v případě, že nebudete chtít za tyto vymoženosti utrácet peníze, vyrobte si plašič vlastní. Z obyčejné PET láhve vyrobte provizorní větrník a ten zapíchněte do země. Když vítr větrník roztočí, krtka vyplaší jeho zvuk a rovněž vibrace.

Co krtkům nevoní?

I na další dobře vyvinutý smysl krtka můžete zkusit zaútočit. Krtci totiž kromě sluchu mají i výborný čich. Takže pokud do jeho děr nastražíte nedopalky od cigaret, hadr namočený v naftalínu nebo benzínu či použijete chemický odpuzovač, krtek to rozhodně vzdá a vydá se jinou cestou. Pokud na to chcete jít přírodnější cestou, krtkům rozhodně nevoní ani některé rostliny. Nejvíce pak afrikány, pryšec skočcový nebo cibule řebčíku královského.

Než se do boje pustíte, měli byste ale vědět, s kým máte tu čest. Krtci jsou hodně chytří a jen tak se nevzdávají. Obrňte se proto trpělivostí, je dost možné, že zanedlouho zase za vámi na návštěvu přijdou.

Zdroj foto:  Pixabay