Jak si vytvořit zahradní jezírko?

Zahradní jezírko dodá každé zahradě úplně jiný rozměr. Někdo si ho chce založit jen pro potěchu oka, pravdou ale je, že zahradní jezírko má i jiné výhody a funkce. Můžete ho navíc založit i na malé či větší ploše. Samozřejmě záleží i na tom, co budete chtít v jezírku chovat za vodní živočichy nebo jakými rostlinami jezírko osázíte.

Jak by mělo zahradní jezírko vypadat?

Abyste mohli dosáhnout co největší přirozenosti, je potřeba jezírko hustě osázet porostem kolem jeho obvodu. To jistě oceníte, protože tyto rostliny žijí celé jaro i léto vlastním životem a zahradě dodávají nesmírnou krásu a kouzlo. Jezírko by také mělo mít nepravidelný tvar. Jezírko pak může mít i vlastní čerpadlo a filtr, údržbu vody v jezírku ale můžete rovněž nechat čistě na přírodě. O údržbu se totiž často postarají vodní živočichové, které je vhodné v jezírku chovat. V závislosti na velikosti a hloubce jezírka je pak nutné vybírat i druhy ryb a jiných vodních živočichů.

I když sami budete chtít v jezírku mít jen ryby, počítejte s tím, že na jaře a v létě bude jezírko útočištěm i pro ostatní živočichy z okolí. Oblíbí si ho zejména včelky, vážky, komáři, mouchy, brouci, ale i pavouci a také například menší druhy žab. Pokud si tedy zahradní jezírko pořídíte, bude v něm neustále živo.

Jak založit zahradní jezírko

Založení zahradního jezírka není zase taková věda. Jako základ mohou posloužit do terénu zanořené vany. Pokud ale chcete jezírko opravdu velké, bude to problém, protože tyto vany mají omezené rozměry. Jezírku budete ale muset vybrat vhodné místo, určitě by mu neměly stínit stromy, pokud ale máte prostor, k jezírku můžete vysadit vrbu. Rozmyslet si budete muset i hloubku jezírka. Čím hlubší jezírko, tím bude náročnější na údržbu. Nezapomeňte ale také na to, že v hlubokém jezírku se ryby budou schovávat dost často u dna a moc se tedy nepokocháte.

Kolem jezírka by měly být rostliny i kameny, krásně vypadá například rákos, vodoklas nebo modrásek srdčitý.

Zdroj foto: www.freepik.com