Jak ozvláštnit interiér chaty a chalupy?

Jak ozvláštnit interiér chaty a chalupy?

Jarní očistu má vaše chata či chalupa již pravděpodobně za sebou. Nyní nastává čas na změnu jejího vzhledu a úpravy exteriéru i interiéru. Jak zútulnit svou chaloupku tak, abyste se v ní cítili příjemně?

Zvolte vhodnou barevnou paletu

Tím prvním, na co se musíte zaměřit, je volba té správné barevné palety. Útulnou a pohodovou atmosféru v interiéru vytvoříte s pomocí stěn, které jsou vymalovány:

  • v bílých a krémových tónech
  • teplých barvách
  • pastelových odstínech

Přidejte textilie

Nedílnou součástí útulné chaty jsou také textilie. Dekorační polštářky s krajkami, záclony v oknech i ubrus na dřevěném stole dokážou hotové zázraky. Nezapomínejte na látky a na jejich schopnost okamžitě zútulnit libovolný interiér.

Dřevěné podlahy, nábytek a doplňky

V žádné chalupě, chatě ani chaloupce by nemělo chybět dřevo. Původní dřevěné podlahy, dřevěné obložení i dřevěné doplňky podtrhují atmosféru těchto prázdninových obydlí a podtrhují jejich ducha. Dřevo vnese do interiéru útulnost, kus přírody i harmonii.

Původní nádobí

Vybavit si chalupu moderním nádobím je sice praktické, protože ho seženete v libovolném obchodě, ale současné nádobí si s původním interiérem nebude rozumět. Místo toho raději zvolte keramiku a porcelán s květinovými vzory či v pastelových barvách.

Truhlíky na oknech i rostliny v interiéru

Buďte v kontaktu s okolní přírodou i tehdy, když sedíte uvnitř vašeho prázdninového domu a připravujete snídani, oběd či suroviny k ohni. Okna každé chaty a chalupy vypadají o dost lépe, když se ozdobí truhlíky s barevnými květinami a několik rostlin se přinese také dovnitř. Vhod vám přijdou bylinky i nenáročné pokojové rostliny. Při dlouhodobém pobytu si neváhejte natrhat i čerstvé květiny do vázy. Jestli se vám líbí květinové vzory, můžete je aplikovat na zdi v podobě tapet, případně si do kuchyně pořídit utěrky s květinovými vzory.

Vintage kanape a křesílka

V žádné chaloupce samozřejmě nesmí chybět ani pohodlné posezení na vintage kanapíčku a v pohodlných křeslech. Kde jinde si vytvořit pohodlné čtecí zákoutí a místo, kde si společně můžete zahrát deskové hry s rodinou a přáteli?

Hřejivé osvětlení

Při volbě typu osvětlení myslete na to, že studené bílé světlo nemá v chaloupkách své místo a mnohem vhodnější je teplé žluté světlo, které vše zjemní a podtrhne útulný charakter interiéru. Máte-li tradiční chaloupku s původními dřevěnými okny, podlahami a obložením, moderní typy svítidel s kovovými a skleněnými prvky rozhodně nebudou tím pravým.

Raději se vydejte tradiční cestou a zvolte si osvětlení v klasickém venkovském stylu. Na chodby můžete instalovat lucerničky, nad jídelní stůl vintage lustr a k postelím rustikální lampičky.

Dekorativní a upomínkové předměty

Na chatách a chalupách máme tendence schraňovat předměty po prarodičích a rodičích, které se nám nevejdou do našich městských obydlí. Několik upomínkových předmětů, které jsou ozdobné a máte je spojené se vzpomínkami z dětství, si rozhodně uchovejte. Ale nedopusťte, aby vám zaplavily celou chalupu.

Provoňte si chalupu od sklepa po půdu

Jak to ve vaší chaloupce či chatě voní? Každý prázdninový domeček má svou typickou vůni. Pokud nejste spokojeni s tou aktuální, trochu ji pomožte a pověste si na trámy či háčky na stěnách sušenou levanduli a na misky vysypte potpourri.

Napadá vás, proč si vlastně zútulňovat interiér svého prázdninového domečku, když ho navštěvujete zejména v létě a plánujete většinu dní trávit venku na čerstvém vzduchu? V prvé řadě vám útulný interiér vaší chaty či chalupy přijde vhod během deštivých a chladných dní, ale také bude dalším důvodem, proč se na pobyt v chaloupce těšit.

Zdroj textu: www.housebeautiful.com, www.thisoldhouse.com

Zdroj foto: www.freepik.com