Jak na snadný úklid domácnosti s pomocí věcí běžně se vyskytujících v každé domácnosti?

Vyznáváte udržitelný způsob života a přemýšlíte nad tím, jak se chováte a jaké produkty kupujete? Začněte vyznávat udržitelnost i při úklidu domácnosti. Přestaňte si kupovat spoustu účinných chemických produktů a místo toho se podívejte do skříní. Věci k úklidu totiž máte přímo pod nosem. Stačí je pouze začít využívat.

Protože doba jarního úklidu je již tady, máme pro vás několik tipů, jak prakticky využít prostředky, co se běžně vyskytují v každé domácnosti. Podívejte se po kyselině citronové, jedlé sodě a esenciálních olejích. Budete je potřebovat.

Nekupujte si prostředky na čištění, ale vyrobte si svou vlastní směs

Pochybujete o tom, že lze domácnost vyčistit bez použití účinné chemie, kterou je cítit na hony daleko? Ale ano, domácí čističe si můžete vyrobit v domácích podmínkách a docílit stejně skvělých výsledků, jako kdybyste si koupili moderní čisticí prostředky, jejichž složení se pyšní jednou chemickou látkou vedle druhé. Díky tomu, že se spolehnete na ingredience, které máte běžně doma, navíc ušetříte.

Kyselina citronová najde využití v kuchyni i koupelně

Pokud v domácnosti praktikujete čištění rychlovarné konvice kyselinou citronovou, jistě víte, že dokáže opravdu účinně zatočit s vodním kamenem. K čištění konvice vám postačí 1 lžička kyseliny citronové, kterou zalijete vodou a necháte převařit. V případě většího zanesení vodním kamenem postup zopakujte. Pokud se vodní kámen vyskytuje i v oblasti hrdla konvice, použijte k vyčištění daného místa kartáček.

Náš tip: Kyselinu citronovou lze použít také k vyčištění vodního kamene v toaletě. Před spaním nasypte 3 lžíce kyseliny citronové do toaletní mísy, nechte působit přes noc a ráno spláchněte.

Jedlá soda zbaví vaši domácnost zápachu

Ať už se potřebujete zbavit nepříjemného zápachu z připáleného pokrmu, vyčistit ucpaný odpad nebo znovu naleštit zašlé stříbrné povrchy, sáhněte po jedlé sodě. Ta totiž dokáže s domácností hotové zázraky. Jedlá soda dokonale neutralizuje pachy. V praxi lze jedlou sodu využít například při zbavování se zápachu bot, například po sportu.

Do obuvi nasypte dostatečné množství jedlé sody a nechte přes noc působit. Sodu můžete použít také místo písku. Jednoduše ji naneste na hadřík či houbičku a použijte při úklidu sprchového koutu, vany a kuchyně. Přidáním několika kapek octu vytvoříte účinnou čisticí pastu, s jejíž pomocí zatočíte s každou nečistotou.

Esenciální oleje nepatří pouze do vany

Při úklidu můžete využít také esenciální oleje, které jednoduše přidáte k čisticím prostředkům. Pár kapek esenciálních olejů přidejte do kbelíku s vodou a saponátem při mytí podlahy. Abyste zabránili nepříjemnému zápachu linoucímu se z odpadkového koše, vložte do něj vatový tampon, na který nakapete pár kapiček vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Ovšem své využití mají aroma oleje také při praní. Místo aviváže či parfému můžete do pracího prášku kápnout několik kapek aroma olejíčku a po vyprání se těšit z čistého a voňavého prádla, co vám provoní celou domácnost.

Mezi oblíbené esenciální oleje, co při úklidu domácnosti využijete, patří:

  • tea tree,
  • citron,
  • máta,
  • borovice,
  • grapefruit,
  • levandule,
  • šalvěj.

Úklid domácnosti může být snadný, efektivní a cenově velmi výhodný. Schválně při příštím úklidu sáhněte po produktech, co máte doma a využijte kyselinu citronovou, jedlou sodu a esenciální oleje, které si přidáváte do vany. Uvidíte, že s těmito pomocníky bude váš domov zářit čistotou a příjemně vonět. Aroma oleje můžete využít i při praní a zajistit si tak, že vaše skříň s oblečením bude krásně provoněná.

Zdroj foto: www.freepik.com