Zahrada v zimě spí, ale ne tak úplně. Víte, kdy je například potřeba zahradu zalévat?

Zahrada během zimního období odpočívá, ale nespí úplně. I když se o ni nemusíme starat tak pečlivě a pravidelně jako po zbytek roku, i když je zima, je třeba o zahradu pečovat a hlídat například to, zda mají stromy dostatek vláhy.

Možná vás to ani nenapadlo, ale i v zimě je potřeba zahradu zalévat. Ne vždy totiž celá zahrada pod sněhem čeká na příchod jara. Ve kterých situacích je potřeba o zahradu více pečovat?

Když není dostatek sněhu ani deště

Jakmile v zimě sněží a zahrada je pokrytá sněhem, nemusíte řešit vůbec nic. Sníh funguje jako přírodní mulč, takže jsou veškeré rostliny přirozeně chráněny. Poté, co sníh začne tát, máme zase postaráno o zálivku. Problém ale přichází tehdy, je-li sucho a ani nesněží, ani neprší. Pokud máte na zahradě keře a stromy, které neopadávají a jsou stále zelené, budete jim muset dodat zálivku sami. Je třeba to pohlídat, protože jinam tyto rostliny trpí. Opadavé stromy a keře řešit samozřejmě nemusíte, ale ty stálezelené ano.

Jak sníh chytře využít

Pokud ale máte naopak sněhu dostatek, využijte i ten, který nahrabete ze dvorku nebo příjezdové cesty. Pozor, nesmí se jednat o sníh, který je znečištěný posypovou solí. Čistý sníh je ale vhodné dát právě ke stromkům a keřům. Tím zajistíte nejen dostatek vláhy, ale i tu přirozenou sněhovou ochranu. Jestliže tedy je sněhu dost, využijte toho a snažte se jej nenechávat někde na okraji chodníku. Rostlinám to pomůže.

Co když mrzne, ale je sucho?

Může se ale stát, že zima je tuhá, stále mrzne, ale přitom je sucho a nesněží. Co pak? V tom případě je potřeba zeminu na zahradě zalévat, ale velmi opatrně. Zalévat je v tomto případě nutné vlažnou vodou a vždy jen tehdy, kdy je teplota během dne nejvyšší. Voda by se měla vpít. Pokud se ale voda nebude vpíjet a začne zamrzat, může to být problém. Hrozí, že se poškodí kořeny rostlin.

O zahradu je třeba se starat prostě celoročně.

Zdroj foto: www.freepik.com