Na kolik vás vyjde rodinný dům v Praze? Starší v průměru na 11 milionů

Sníte o vlastním bydlení v rodinném domku, ale nehodláte se kvůli tomu stěhovat z Prahy? Pak se připravte na to, že vám koupě nemovitosti řádně provětrá peněženku. Průměrná cena starších rodinných domů se v metropoli pohybuje kolem 11 milionů korun. Alespoň tak praví statistiky z druhé poloviny roku 2018. S ohledem na pokračující růst cen nemovitostí je pravděpodobně současný průměr ještě i pár set tisíc korun vyšší. V roce 2016 přitom byla průměrná cena zhruba o dva miliony nižší než nyní.

Myslet si, že je prodej domů v Praze pro každého, by bylo bláhové. Rodinný dům je v porovnání s bytem v novostavbě či developerském projektu zhruba dvakrát dražší. Většina Čechů si ho proto nemůže dovolit. Nejdražší nemovitosti se nachází v prémiových lokalitách, jako jsou Dejvice, Střešovice, Bubeneč a Břevnov. Na samotné špici jsou rodinné domy v Praze 6, jejichž průměrná cena atakuje 19 milionů korun. V posledních letech roste zájem také o nemovitosti v Praze 5, což se odráží i na růstu cen.

Proč jsou ceny rodinných domů v Praze vysoké?

Rodinné domy tvoří přibližně 13 procent pražského bytového fondu a jejich dlouhodobě rostoucí ceny reflektují omezenou nabídku i nedostatek stavebních ploch. Ceny pozemků jsou v současné době natolik vysoké, že pořizovací cena metru čtverečního na většině území metropole převyšuje náklady na obestavění metru krychlového prostoru.

Cenově dostupnější se jeví nové developerské projekty v Praze, které developeři staví v okrajových a hůře dostupných částech. S atraktivní nabídkou rodinných domů přišla také společnost FINEP. Renomovaný developer momentálně staví ve Štěrboholech, kde ceny začínají pod deseti miliony korun. Aktuální informace a ceník najdete na www.finep.cz.