Kůže vs koženka v interiéru

Na trhu s nábytkem jsou dnes na výběr různé materiály vhodné jako potahová látka pro sedací soupravy. V nabídce jsou pohovky z mikrovlákna, mikroplyše, bavlny, ale i přírodní kůže nebo umělé kůže. Kůži v posledních letech úspěšně konkuruje eko kůže, což je levnější alternativa přírodní kůže. V každém případě je kůže v obývacím prostoru či v komfortní kanceláři považována za znak elegance a luxusu. V souvislosti s koženým nábytkem se ovšem můžete kromě kůže a eko kůže setkat i s dalšími pojmy, jako je koženka, textilní kůže, umělá kůže, lepená kůže, modifikovaná kůže, syntetická kůže atd.

Kůže

Přírodní kůže, čili useň, je přírodní materiál, který se barví máčením a stříkáním. Především se používá kůže hovězí, která se rozřezává na jednotlivé vrstvy. První vrstva je vždy ta nejkvalitnější. Od toho se pak odvíjí také cena. Kůže dýchá a je velice pevná, pružná a značně odolná. Tento materiál se dobře přizpůsobuje podmínkám v interiéru a snadno se udržuje. Kožený nábytek stačí otřít hadříkem navlhčeným ve vlažné vodě s příměsí saponátu a čas od času jej zvláčnit speciálním přípravkem obsahujícím tuk. Nábytek z pravé kůže se ale nedoporučuje do domácností s malými dětmi a domácími mazlíčky, jelikož je kůže náchylná k potrhání a poškrábání.

Koženka

Koženku tvoří PVC vrstva (někdy v kombinaci s polyuretanem), nanesená na textilní podklad. Polyvinylchloridová vrstva se díky působení potu, ve které je sůl, narušuje, postupně drolí a praská. PVC je v současné době většinou nahrazováno polyesterem, který má vyšší odolnost a delší životnost. Vyrábí se v mnoha barevných variantách. Kladem je, že nepropouští vodu, zato je ovšem také neprodyšná. Při kontaktu s tělem je koženka studená, v horku se zase na tělo lepí. Pozitivní pro spotřebitele je velmi nízká cena ve srovnání s přírodní kůží a také snadná údržba z hlediska hygieny. Proto je koženka vhodná zejména pro hygienicky náročné prostory, jako jsou například nemocnice, čekárny zdravotnických zařízení apd.

Sedací soupravy

Chcete-li si do svého obýváku pořídit kůži, tak zvolte raději pravou přírodní. Sice je kůže podstatně dražší, ale vydrží vám mnoho let. Nenechte se zlákat nižší cenou umělých (syntetických) náhražek, jako je koženka, nebo eko kůže. Jejich životnost je velmi krátká, někdy vydrží jen do konce záruční doby. Pokud je pro vás pravá kožená sedačka cenově nedostupná, zvolte raději pevnější textilii, která vydrží mnohem déle než umělé kůže.