Kdo se postará o květiny, když odjedete na dovolenou? Tuhle otázku už nemusíte řešit, stačí znát ty správné fígle

Odjíždíte na dovolenou, ale máte strach, že vaše rostliny to nemusí přežít? Kytky, které potřebují pravidelnou vláhu a péči, opravdu nemusí bez vás vydržet týden či dva. Ale pokud budete vědět, jak se o ně postarat i v době vaší nepřítomnosti, můžete si odjet užít dovolenou bez obav. A rozhodně nemusíte prosit sousedku či kamarádku, aby vám květiny chodila pravidelně zalévat. Stačí, když rostlinách vytvoříte vhodné podmínky.

Týden květiny přežijí, zálivku jim dejte, než vyrazíte

Odjíždíte jen na týden? Nemusíte mít strach, drtivá většina květin to přežije bez úhony. I když se rostliny rozhodně nemají přelévat, pro jednou se nic nestane, když jim dopřejete a necháte zeminu pořádně nasáknout vodou. Můžete to udělat dvojím způsobem.

Květináče s pokojovými rostlinami můžete na noc ponořit do druhé nádoby s vodou, zemina tak postupně nasákne vodou a zůstane pak vlhká po celý týden vaší nepřítomnosti. Zálivku v dostatečném množství ale můžete svým pokojovkám dodat i tak, že je jednoduše řádně zalejete, a ještě vodou v rozprašovači postříkáte listy. Kytkám to rozhodně na nějakou dobu vydrží a vy se nebudete muset obávat, že by uvadly.

Správně je umístěte

Je dobré najít rostlinám také vhodné místo. V chladnějším prostředí déle vydrží, pokud se tedy nejedná vyloženě o tropické rostliny. Všechny květináče tak můžete vzít a umístit je na chodbu či do jiné nejchladnější místnosti v bytě. Jestliže máte tu možnost, květiny z interiéru můžete přemístit také na zahradu.

Na nějakou dobu jim to vadit nebude, tedy většině interiérových rostlin určitě ne. Jen dbejte na to, aby toto místo nebylo po většinu dne na přímém slunci. Květiny můžete schovat na balkon či na terasu nebo na zahradu do míst, kde je stín. Navíc pokud necháte květiny na zahradě, třeba budete mít i to štěstí, že během vaší nepřítomnosti zaprší a květiny tak budou mít o zálivku postaráno. Myslete ale i na to, že může přijít kdykoliv bouřka, hledejte tedy bezpečné a chráněné místo.

Pravidelná zálivka díky PET láhvi

Pokud máte opravdu žíznivé květiny a pěstujete je ve větších truhlících či květináčích, můžete vyzkoušet trik s obyčejnou PET láhví. Je to velice jednoduché a naprosto dokonale účinné. Pravidelnou zálivku totiž rostlinám zajistíte tak, že do víčka od PET láhve uděláte menší dírku. Když pak láhev naplníte vodou a uzavřete, stačí ji velmi dobře a pevně zahrabat do nejhlouběji do zeminy a máte hotovo. Voda bude dírkou ve víčku pomalu stékat do zeminy po celou dobu vaší nepřítomnosti. Tento trik je ale skutečně vhodný jen pro větší květináče, kde je dostatek zeminy, která může vodu vsáknout. Do menšího květináče ale můžete umístit PET láhev s menším obsahem vody.

Domácí zavlažovací systém

Podobný efektivní domácí zavlažovací systém si můžete vyrobit i z obyčejného kbelíku a pár provázků. Chce to sice už o něco více zručnosti, ale princip je opět velmi jednoduchý. Kbelík je potřeba umístit o trošku výše, než máte běžně umístněné vaše rostliny, do kbelíku pak nalijte vodu až po okraj. Do vody v kbelíku pak položte několik dostatečně dlouhých provázků či přízí. Konce provázků by měly být na dně kbelíku, druhý konec každého provázku zase pečlivě zahrabejte do zeminy v květináči s rostlinami. Voda pak bude jednoduše pomalu stékat po provázcích až do květináče a rostliny dostanou svou vláhu přesně tak, jak to potřebují.

Své rostliny už se nemusíte bát nechat doma o samotě. Až se vrátíte z dovolené, budou pořád stále krásné.

Zdroj foto: www.freepik.com