Teploty výrazně vyšplhaly, světlo přes den zůstává déle, a po dlouhých chladných měsících to člověka láká trávit co nejvíce času venku. Obzvláště máte-li zahradu, tak právě tam. Nastává období příprav na její zvelebování, abychom později si ji mohli maximálně užívat v podobě plodů a jejich sklizně či se jí pouze kochat.
Kromě zmíněného je to zároveň skvělý odpočinek pro vaše tělo i vašeho ducha. U některých úkonů se můžete i zapotit, to je pravda. Co se dá společně s jarem na zahradě udělat? Je to více nežli dost.
Začněte s úklidem
Udělat po zimě pořádek, to potřebuje i každá zahrada. Shrabat vše, co nepatří na trávník, pročistit záhony a skalku. Měli jste-li na záhonech ještě zimní ochranu, odstraňte ji a půdu zryjte, v případě potřeby vyplejte a nejlépe patřičně pohnojte. Krásně ji tak připravíte na další sezónu. Máte-li jezírko či jakoukoliv jinou obdobnou vodní plochu, vyčistěte ji taktéž.
Péči zaslouží i plochy, kde se rostliny přímo nepěstují. Jsou to ploty, chodníky, cestičky, sudy na vodu, případné skleníky. Zkontrolujte, zdali je vše funkční, nemá závažné, byť přímo ohrožující nedostatky a dle toho zřiďte nápravu. Sudy mějte připravené na pojmutí dešťové vody.
Kontrola sezónního nářadí a dalších využívaných propriet
Překontrolujte veškeré vybavení, které během zahradničení používáte; konve, hrábě, sekačku, lopatku, kýble, cokoliv vlastníte. Je vše opravdu ještě funkční a v použitelném stavu na celou další zahradnickou sezónu?
Jste-li fanoušky letního grilování a posezení, zaměřte se na toto vybavení taktéž, ať jste včas připraveni strávit ty jedny z nejkouzelnějších chvílí léta.
Stromy jako důležitá součást příprav
Stromy jsou nesmírně důležitou součástí našich životů a ruku na srdce, byla by to vůbec zahrada bez stromů? Na jaře je ideální doba, kdy udělat v půdě jámy pro vysazení stromků.
Stromy, které máme, je důležité prořezat. Prořezání určuje úrodu a zdraví stromů a jejich plodů. Po prořezání bude mít strom dostatek světla pro všechna svá místa. Dostatek prosvětlení dokáže zamezit objevení různých nemocí stromů, jako je například mech či různé typy hub a jejich porostů. Zároveň také pupeny mohou vyrašit mnohem dříve, než kdyby ořez udělán nebyl.
Měly by se prořezávat višně, třešně, jádroviny, broskvoně a meruňky. Vysadit se mohou takové rostliny, které nejsou náchylné na prozatímní chlad. Doba přeje výsadbě ostružin, malin, rybízu a angreštu.
Živý plot
Jarní a podzimní měsíce jsou nejvhodnějším časem pro výsadbu živého plotu. Samozřejmě se to týká případů, kdy nepěstujeme rostliny v kontejnerech. Co živý plot předně vyžaduje, tak je kvalitní substrát a poté pravidelná a dostatečná zálivka. Zaléváme ho během patřičně během celého léta a koncem sezóny ho zarovnáme.
Nasazení zeleniny
Do skleníku lze již zasadit určitý druh zeleniny, jsou to ředkvičky, kedlubny a salát. Co může jít ještě do skleníku, tak jsou bylinky. Ven na záhon poté může jít mrkev, petržel, růžičková kapusta, česnek, cibule či taková jarní cibulka. S kedlubnami a salátem venku buďte opatrnější. Přeje-li tomu již počasí, ven je dát můžete, ale raději je pokryjte určenou textilií.
Záhonky a kytičky
Máme-li ze záhonů očištěný plevel a zkypřenou půdu, můžeme se vrhnout na rostlinky. Z těch, které na záhonech již jsou, očistíme, jakkoliv poškozené a suché prvky. Co se týká výsadby, nejvhodnější jsou cibuloviny jako jsou tulipány, narcisy, krokusy, lilie, bledule, hyacinty či sasanky.
Avšak dávejte si pozor a mějte v paměti, že cibuloviny bývají rády poškozovány hryzci. V rámci prevence by se proto všechny cibuloviny měly obalit. Buď si můžete pořídit košíčky, které jsou pro cibuloviny speciálně určené, nebo je obalit do pletiva.
Máte-li na zahradě trvalky, dopřejte jim hnojivo. Stejně tak nakypřete a pohnojte půdu na místech, kam plánujete vysadit jakékoliv letničky.
Zdroj foto: www.freepik.com