Jak navrhnout koupelnu?

Stavba či rekonstrukce koupelny je rozhodování na velmi dlouho dobu, pro někoho na zbytek života, je tedy důležité, než se do jakýchkoli stavebních úprav pustíte, zvážit několik důležitých věcí.

Na co se při návrhu zaměřit?

V první řadě je potřeba si uvědomit, kolik lidí bude koupelnu používat a jaké věkové kategorie. Jiné nároky je potřeba upřednostnit v případě, že se ve společné domácnosti vyskytují malé děti, či osoby starší a jiné nároky na koupelnový prostor mají mladí a bezdětní partneři. Stejné je to i v případě, že koupelnu bude používat osoba s jakýmkoli handicapem. V tomto případě je obzvláště důležité vše dobře a dopředu naplánovat. Nevíte-li si rady, vizualizace koupelny, kterou provádí koupelnové studio praha, by mohla být dobrým řešením.

Další otázkou je vana nebo sprchový kout. Nedokážete-li si představit vzhled s vanou či koutem, pomůže vám koupelnové studio, které připravuje návrhy koupelen. Vana možná zabere více místa, ale u sprchového koutu je zase potřeba zvážit různé varianty. Zda se bude jednat o sprchový kout otevřený či uzavřený. U uzavřené varianty je potřeba zajistit dostatek prostoru pro zavírání a otevírání dveří. Využijte možnost vizualizace koupelen, která vám umožní lepší a přehlednější představu o celkovém využití koupelnového prostoru.

Mokrý provoz

Vzhledem k tomu, že koupelna je prostor, v němž se velmi často objevuje vlhkost, je potřeba počítat i s tímto faktem a brát na něj ohled především u stropní konstrukce, jejíž součástí by mohlo být dřevo. Obdobné je to u podlahy, povrch nesmí být kluzký. Designová koupelna, jejíž součástí je i koupelnová dlažba, musí využívat takové materiály, které jsou pro její provoz bezpečné. V současné době se na výrobu koupelnové dlažby nejčastěji využívá keramika. Velmi oblíbená je také velkoformátová dlažba.