Mnozí trpí na podzim stavy úzkosti a deprese. Není divu, protože dny se zkracují, slunečního světla ubývá a to není na psychiku citlivějších jedinců příliš dobré. Ale dá se s tím bojovat. Ptáte se jak? Přece světlem! Zařídíte-li si interiér podle svého a dodáte-li mu dostatek světla, odmění se vám tím, že ve vás dokáže navodit za prakticky jakýchkoli okolností příjemný pocit domova.
Jak toho dosáhnout?
Klíčovým faktorem je dostatek světla v interiéru. Velmi záleží na určení a dispozicích konkrétní místnosti a také možnostech elektrické sítě. Chcete-li osvětlit obývací pokoj otočený na jih, kam se každý den dostane velké množství světla, budete potřebovat jiná svítidla, či jiné množství, než do pokoje otočeného na severní stranu, kde je neustále přítmí. Velký vliv na celkovou atmosféru v pokoji má také jeho velikost a použité barvy. Obecně platí, že je třeba začít osvětlovat centrálně, postarat se tedy o základní osvětlení celé místnosti a následně je možné začít pracovat na osvětlení doplňkovém.
Jaký typ svítidla vybrat
Do moderních interiérů se často využívá stropních svítidel, můžete jich mít několik samostatných, použít vestavné bodovky nebo vsadit na systémové osvětlení. Možností je celá řada, v principu to funguje tak, že máte k dispozici lanka, lišty nebo kolejnice, na které zavěšujete jednotlivé světelné spoty. Nosné lišty, lanka nebo kolejnice jednoduše připevníte pod strop místnosti, přičemž si můžete přesně určit, kde všude je chcete mít. Na ně potom rozmístíte zcela podle vašich potřeb a představ jednotlivé světelné zdroje, které můžete ještě individuálně natočit požadovaným směrem. Jako doplňky pak jednoduše použijete stolní či stojací lampy, nástěnná svítidla nebo třeba LED pásky, které můžete ovládat pohodlně i na dálku. Nevíte-li si rady s osvětlením vašeho obývacího či jakéhokoli jiného pokoje, přijďte se poradit do světelného studia, kde jsou vám k dispozici zkušení odborníci.