5 tipů na výběr šatní skříně. Nechte si poradit

Šatní skříň je součástí každé domácnosti. Jejím účelem je hlavně poskytnout úložný prostor pro oděvy, lůžkoviny či bytový textil, ale také pro hračky a potřeby na údržbu domácnosti, například žehlicí prkno a vysavač. Právě tomu, co chcete ve skříni skladovat, je potřeba přizpůsobit její velikost, ale i materiál a kvalitu vnitřního vybavení. Jen dobře vybraná šatní skříň vám může sloužit dlouhá léta.

1.     Kam s ní?

První otázku, kterou byste si při výběru šatní skříně měli položit, je kam ji budete chtít nainstalovat. Nabízí se ložnice, kam šatní skříň umísťuje většina majitelů. Skříň na šaty je možné ale umístit také do obývacího či dětského pokoje anebo dokonce do předsíně. Vše závistí na vašich preferencích a možnostech vašeho bytu.

2.     Na velikosti skříně záleží

Tento bod souvisí velmi úzce s tím předchozím. Jde především o to, kolik máte v cílovém místě prostoru, ale také o to, jak velkou skříň potřebujete. Máte-li za cíl získat díky šatní skříni maximální množství dalšího úložného prostoru, vsaďte na model s dostatečnou výškou. Možná se na první pohled obáváte, že do nejvyšších pater skříně nedosáhnete. To lze ale velice rychle vyřešit s pomocí praktického teleskopického vysouvacího systému vybaveného ovládací tyčí.

3.     O praktičnosti rozhoduje vnitřní uspořádání

Chcete-li šatní skříň využít na maximum, rozhodně se zaměřte na uspořádání jejího interiéru. Z tohoto hlediska je ideální kombinace polic a šatní tyče doplněná o koše, zásuvky a přihrádky na drobnosti. Počítáte-li ve skříni se šatní tyčí, změřte si, aby pod ní bylo alespoň 120 cm volného prostoru pro zavěšení i těch nejdelších kabátů.

4.     Způsob otevírání

Nejčastěji se setkáte se šatními skříněmi, jejichž otevírání je řešeno v klasickém dvoukřídlém provedení. Nemáte-li ale pro tento typ otevírání v pokoji dostatek místa, můžete zvolit dveře posuvné. Výhodou šatní skříně s posuvnými dveřmi je především to, že zabere přesně tolik prostoru, jaké jsou její rozměry.

5.     Zrcadlo ano či ne?

Zrcadlo má na šatní skříni rozhodně své místo. Uvidíte se v něm bezprostředně poté, co si vyzkoušíte nové oblečení anebo vytvoříte outfit, který potřebujete zkontrolovat. Zrcadlo může být umístěno z vnitřní strany dveří šatní skříně anebo na jejich vnější části. Vždy ale platí, že velké zrcadlo v ložnici by nemělo být přímo proti dveřím ani proti čelu postele. Malou ložnici zrcadlo velmi šikovně opticky zvětší. Pozor si ale dejte, aby se vám v ní právě díky němu nespalo hůře.