Ani v moderní době, kdy existují speciální ubrousky do pračky, které předcházejí obarvení vašeho oblíbeného oblečení, není vhodné prát spolu následující věci.
Povlečení a prostěradla s menšími předměty
Praní prostěradla a povlečení může být náročné samo o sobě, zejména pokud nemáte dostatek prostoru k jejich sušení a nevlastníte ani sušičku. Pokud si chcete práci ještě více zkomplikovat, přidejte do pračky společně s povlečením a prostěradly také ponožky, kalhotky a trenýrky. Tyto drobné kusy oděvu totiž budete v prostěradle a povlečení následně pracně hledat a vyndávání prádla z pračky vám zabere několik dlouhých minut.
Nové oblečení a původní oblečení
Vrátili jste se z obchodu s hromadou nového oblečení? Než ho vyrovnáte do skříně k dalším oděvům, nezapomeňte ho vyprat. Aby nedošlo k obarvení vašich ostatních oděvů, vyperte nové kousky vždy samostatně a pro případ do pračky vložte i jeden ubrousek na praní, jenž případné barvy zachytí a nové oblečení se vám neobarví mezi sebou.
Ručníky a oblečení
Perete ručníky běžně s oblečením? Nedělejte to. Ručníky je vhodné prát na 40 až 60 °C. Pokud byste k nim do pračky přidali také například věci se zipy, snadno by mohlo dojít k poškození ručníků.
Jemné prádlo a oděvy se zipy
V případě, že chcete prodloužit životnost podprsenek, kalhotek a dalšího jemného prádla, neperte ho nikdy s oděvy, které mají zip. V úvahu nepřichází ani praní jemného prádla s oděvy, které mají háčky a části, o něž by se mohlo prádlo poškodit.
Přírodní a syntetická vlákna
Zatímco umělá vlákna jsou velmi odolná vůči opotřebení, poškození, s přírodními vlákny je nutné zacházet většinou opatrně. Některá přírodní vlákna jsou sice rovněž velmi odolná, ale například kašmír vyžaduje velice jemné zacházení. Při vyprání na příliš vysokou teplotu se totiž snadno srazí a do původní podoby ho již nevrátíte. Právě kvůli odlišným potřebám při praní si dávejte dobrý pozor na to, jaké oděvy spolu perete. Přírodní a syntetická vlákna často vyžadují odlišný přístup a je lepší prát je odděleně.
Bavlna a oděvy se suchým zipem
Máte rádi své bundy a mikiny se suchým zipem? Pokud ano, vyhýbejte se jejich praní společně s bavlněnými oděvy. Po vyprání se totiž může přihodit, že všechny suché zipy na vaší oblíbené bundě či mikině budou pokryté miniaturními kousky z bavlněných oděvů. Samozřejmě se dají odstranit a suchý zip bude opět vypadat jako nový, ale jedná o poměrně pracnou a zcela zbytečnou činnost, které se můžete snadno vyhnout.
Silně znečištěné oblečení a běžné oblečení
Vrátili jste se z procházky se psem, z víkendového pobytu přežití nebo třeba jen ze zahrady, kde jste strávili odpoledne důkladným pelním záhonů? Jakmile vložíte do pračky skutečně hodně znečištěné prádlo, nepřidávejte k němu již to běžně špinavé z pravidelného nošení. Riskovali byste tím přenesení nečistot ze silně špinavého prádlo na téměř čisté oblečení a při vyndavání oděvů z pračky byste byli nepříjemně překvapení.
Ručníky a ložní prádlo
Při praní se nabízí prát společně ručníky, osušky a ložní prádlo. Pokud ale máte jemné povlečení a chcete, aby vám vydrželo co nejdéle ve skvělém stavu, perte ho zvlášť. Do ručníků navíc můžete přidat při každém praní trochu octu, čímž docílíte toho, že ručníky budou nadýchané a měkké.
Dopouštíte se při praní některých chyb? Aby vás již nepřekvapilo, že se vaše bunda při praní s ostatními oděvy poškodila, kašmírový svetr se zmenšil na polovinu a jemné prádlo je natržené a děravé, perte určité položky odděleně. Ušetříte si tím mnoho starostí a oděvy vám vydrží déle v perfektním stavu.
Zdroj textu: www.homesandgardens.com, www.marthastewart.com
Zdroj foto: www.freepik.com