Zvířata jsou nedílnou součástí našeho života. Dokážou jej obohatit, zpestřit, dopřát nám radost a potěšit ducha. Obzvláště máte-li děti, otázka domácího mazlíčka je jistě na denním pořádku. Mnohdy se stane, že lidé zůstanou sami, a to je také ideální čas pro pořízení kamaráda, který bude se svými pány sdílet život.
Vždy samozřejmě záleží na prostorech, které jsou k dispozici, a dle toho by se i mělo přizpůsobit pořízení zvířátka. Máte-li menší byt, doga zajisté nebude to pravé ořechové ani pro jednoho z vás. Zvíře by mělo mít vhodné podmínky pro svůj růst a život, proto bychom i na tento fakt měli hledět. Před samotným pořízením bychom si měli nastudovat, jak o dané zvíře správně pečovat, jak ho krmit a vše další nezbytné.
1. Pejsek, věrný přítel
Důvěrný vztah mezi lidmi a psy je silný již od pradávných dob. Psi mívají pozitivní účinky na lidské zdraví. Nicméně se jedná o veliký závazek. Je nutné přemýšlet, jaký styl života vedeme a zdali tento styl bude souznít s potřeby psími, byť jen co se venčení týče.
Rozhodnete-li se pro pejska, zvažte rasu. Každá se svým způsobem specifická. Větší předně vyžadují více pohybu, což v bytech může představovat obtíž, a také více stravy. Na druhé straně fungují jako zaručení hlídači a ochránci.
2. Kočka
Další z řad oblíbených tvorů v domácnostech. Kočičky se nemusí jevit tolik náročně, jako pejsci. Nevyžadují tolik prostoru, pohybu a také stravy. Co ale vyžadují, tak je společnost, zábava a čisté prostory. Kočky bývají samostatnější, ale stejně jako u psů a jejich ras, i zde má každá svoji povahu. Některé jsou temperamentnější a hravé, jiným postačí vaše náruč a škrábání. Kočky mohou být v bytech jakýchkoliv rozměrů, postačí jim vlastní pelíšek, kočičí záchod, dostupná voda, granule a další a též nějaké předmět na škrábání a broušení drápků.
3. Křeček
Těm, kterým pejsek či kočka nemohli být dopřáni, se stával křeček následným zbožným přáním, předně u dětí. Rozhodně jsou skvělými adepty do menších prostor. Nicméně péče o něj se mnohdy ukázala jinak, než byla kdysi v představách. Křečci dny prospí a k životu se mají až po nocích, kdy se zase my odebíráme na lůžko. Rozhodně se nedoporučuje snažit se jim život převrátit. Křečci jsou vhodní spíše pro odrostlejší ratolesti. Postačí jim klec, domeček, kolo určené na noční běhání, věci na okusování a příjem vody a potravy.
4. Morče
Těmto hlodavcům je třeba dopřát klec o něco větších rozměrů než těm pro křečky. Přesto ale budou velmi vděční, budou-li moc objevovat svět mimo klec. Budete-li je takto vypouštět ven a dopřávat jim prostor, zakryjte veškeré dostupné kabely a obdobné nástrahy. Morčata vydávají určité skřeky, až pištění, ne každý to snáší s klidem. Jsou to zvířátka, která se ráda s lidmi přátelí, na výchovu taktéž nenáročná.
5. Činčila
Další možný domácí hlodavec. Činčily bývají velice přátelské, se svými majiteli si dokážou utvořit silné vazby. Činčily nikterak nezapáchají a zároveň jsou velmi čistotné. Své aktivity, stejně jako křečci, soustředí do noci. Máte-li denní zaměstnání či směny, ony vás nikterak postrádat nebudou. Činčily potřebují pohyb mimo své prostory, proto při vypouštění dbejte na bezpečnost prostředí.
6. Hadi a plazi
Ne každý je milovníkem plazů, jelikož nejsou takoví společníci, jakými například savci a hlodavci dokážou být, přesto dokáží být dobrými obyvateli. Nevyberete-li si speciální druh, had nemusí vyžadovat náročné a velké prostory. Jsou to zvířata nevydávající žádné zvuky, kdy zároveň nevyžadují přílišně obtížnou péči. Můžete volit mezi různými druhy ještěrek, gekony, agamami, či například krajtami.
Zdroj foto: www.freepik.com