Jaké chyby při praní způsobují zmenšování oblečení?

Jaké chyby při praní způsobují zmenšování oblečení?

Srazilo se vám v pračce vaše oblíbené tričko a chcete podobným incidentům v budoucnu předejít? Naučte se prát oblečení správně a hlavně čtěte pečlivě cedulky.

Teplota vody

Správně zvolená teplota vody má na vzhled a velikost vašeho oblečení po vyndání z pračky ohromný vliv. Pozor si na správně zvolenou teplotu musíte dávat zejména u oděvů, které jsou vyrobené z přírodních materiálů, například z vlny či bavlny. Jakmile byste překročili doporučenou teplotu praní, čekalo by vás nepříjemné překvapení v podobě o několik velikostí menšího oblečení.

Vysoké rozdíly teplot

Teplotu při praní si hlídejte i v případě, že si některé kousky perete v ruce. Oblíbenou metodou, jak srazit o něco větší oblečení, je vystavení teplotnímu šoku. Nejprve oblečení vyperete v horké vodě a poté ho namočíte do studené vody. Jestli ovšem není vaším cílem výrazně zmenšit nějaké kusy oděvů, dávejte si na teplotní šok dobrý pozor.

Otáčky

Také otáčky při praní hrají zásadní roli. Když určité materiály vystavíte příliš vysokým otáčkám, dojde k narušení vláken v materiálu a výsledkem bude opět o něco menší oblečení, než by se vám líbilo.

Prací prostředek

Některé oděvy může poškodit také nevhodný prací prostředek. Jemné prádlo skutečně vyžaduje jemný prací prostředek, protože tím neriskujete jeho poškození. Dejte si s výběrem vhodných pracích přípravků práci a uvidíte, že si oblečení udrží své vlastnosti i barvy. Při praní ale nezáleží pouze na výběru vhodného pracího prostředku, ale také na tom, kolik ho použijete. Vždy do pračky přidejte pouze takové množství pracího prostředku, které je skutečně nutné. Nadužívání pracích přípravků poškozuje vaší pračku a na oblečení se může z nadbytku pěny vytvořit mapa, jež na něm zůstane i po usušení.

 

Odborníci se shodují na tom, že je lepší vyhýbat se pracím prostředkům s obsahem chloru, protože může dojít k poškození prádla. Opatrně byste měli zacházet také s aviváží a před praním zkoumat štítky u jednotlivých oděvů, zda je vůbec možné na ně aviváž použít.

Třídění prádla podle materiálů

Díky existenci speciálních ubrousků do pračky již není nutné třídit jednotlivé barvy a bez starostí můžete spoelčně prát světlé a tmavé barvy. Nicméně pozornost byste měli věnovat tomu, z jakých materiálů jsou jednotlivé kusy oblečení vyrobené. Když spolu zkombinujete materiály, které mají zcela odlišné požadavky na teplotu i intenzitu praní, může vás po vyndání prádla z pračky čekat nemilé překvapení.

Pozor na přecpání pračky

Myslíte si, že čím více pračku naplníte prádlem, tím více ušetříte a pračka nebude při praní poskakovat? Pokud pračku přecpete, může dojít k zbytečnému kontaktu mezi jednotlivými oděvy a výsledkem bude poškozené a také sražené prádlo. Naučte se plnit pračku tak akorát a vždy se ujistěte, že z ní prádlo před zahájením pracího cyklu nevypadává. Jestli ano, několik přebytečných položek odeberte a vyperte příště.

Perte naruby

Poslední doporučení, které odvrátí katastrofu v podobě sraženého prádla, spočívá v tom, že jednotlivé kusy oděvu před vložením do pračky obrátíte naruby. Je to sice práce navíc, ale stále lepší je investovat svou energii a čas do otáčení prádla na rubovou stranu, než z pračky po ukončení pracího cyklu vyndávat o číslo menší oděvy.

Dodržujte při praní veškerá zmíněná doporučení a již se vám nestane, že by se vám vaše oblíbené oblečení zmenšilo. Hlídejte si zejména štítky na oděvech, teplotu, prací cyklus a také otáčky. Pozornost se rozhodně vyplatí věnovat také výběru vhodného pracího přípravku a aviváže.

Zdroj textu: www.liquidlaundromats.com, www.southernliving.com/

Zdroj foto: www.freepik.com