Invazivní dřeviny, které si raději nevysazujte do zahrady

Invazivní dřeviny, které si raději nevysazujte do zahrady

Láká vás proměnit svou zahradu v zelenou džungli plnou rostlin, keřů a stromů? Než se do toho pustíte, přinášíme vám přehled dřevin, kterým je lepší se vyhnout obloukem.

Proč si do zahrady nevysazovat invazivní dřeviny?

Jak již samotný název napovídá, invazivní dřeviny jsou nepůvodní stromy a keře, které se po vysazení začnou nekontrolovatelně šířit a narušují přirozený ekosystém. Protože mezi invazivní rostliny řadíme mnoho okrasných druhů, je možné se s nimi často setkat v parcích a zahradách. Přestože jsou na pohled krásné, narušují biodiverzitu a je lepší se jim vyhnout obloukem.

Invazivní dřeviny

Jsou odolné, rychle se vám rozrostou po celé zahradě, ale zároveň jsou velmi agresivní a narušují ekosystém. Které invazivní dřeviny byste si neměli do své zahrady vysadit?

Trnovník akát

Pomyslnou první příčku mezi nejvíce invazivními dřevinami v Česku drží trnovník akát. Protože se u nás hojně vysazuje, určitě jste ho již někde spatřili. Trnovník akát pochází ze Severní Ameriky, kde je pro místní přírodu požehnáním, neboť jeho květy jsou jedlé a mají krásnou vůni a dřevo se dá použít na stavbu plotu. Nicméně u nás se šíří tak zběsilým tempem, že je možné ho spatřit podél silnic, v opuštěných prostorách bývalých průmyslových podniků a také v blízkosti vodních ploch.

Pajasan žláznatý

Další oblíbený strom pocházející z Asie se u nás dříve pěstoval jako okrasná dřevina. Jenže záhy se z něj stal nebezpečný invazivní druh, jenž je velmi těžké zahubit. Řeč je o pajasanu žláznatém. Česko ovšem není jedinou zemí, kde se z tohoto stromu stal nebezpečný nepřítel ekosystému. Velké starosti dělá také obyvatelům Ameriky. Nebeský strom, jak zní jeho překlad z angličtiny, je velmi odolný a zajímavé je, že invazivně se začal chovat dokonce i Asii, kde se řadí k místním druhům.

Škumpa

Ačkoliv škumpa je na pohled skutečně nádherná a svými červeně zbarvenými plody si získá možná i vás, raději od ní dejte ruce pryč. Mezi zahrádkáři se největší oblibě těší škumpa orobincová, protože dobře snáší i městské ovzduší, které je znečištěné výfukovými plyny. V růstu ji ale nezastaví ani beton, a proto by se snadno mohlo stát, že vám v zahradě naruší řád a proroste vám třeba i zahradním chodníčkem, případně vám může narušit základy domu.

Borovice vejmutovka

Máte rádi vůni jehličí a rádi byste se kochali pohledem na borovici ve své zahradě? Oblíbeným jehličnanem je borovice vejmutovka. Pochází ze Severní Ameriky a v dospělosti dorůstá skutečně obřích rozměrů. Bohužel v českých lesích se stává invazivním druhem a vytlačuje naše místní druhy borovic. Abyste nepřispívali k tomu, že borovice vejmutovky budou posilovat svou vládu v české přírodě, nevysazujte si je do zahrad a sáhněte po nějaké české odrůdě.

Kustovnice cizí

Máte rádi kustovnici a přidáváte si ji do salátů, müsli a nebo ji konzumujete jen tak samotnou? Někdy se ji říká také godži a velké popularitě se tyto červené plody těší díky svému obsahu vitaminu C, antioxidantů a také železa. Kustovnici cizí, což je keř se stejnojmennými plody, si na své zahradě můžete pěstovat i vy. Bohužel se ale jedná o další invazivní druh, jenž se do České republiky dostal z Číny. Původně se jednalo o velmi populární okrasnou dřevinu, ovšem v posledních letech se projevuje její invazivní charakter. Snadno dokáže odstranit ostatní vegetaci ze svého okolí, a proto je lepší se jejímu vysazení do zahrady raději vyvarovat.

Než se rozhodnete přidat do své zahrady nové přírůstky, zjistěte si, zda se nejedná o invazivní druhy, které by si snadno mohly podrobit celou vaši zahradu a vy byste se jich složitě zbavovali.

Zdroj textu: www.invaznidruhy.aopk.gov.cz, www.marthastewart.com

Zdroj foto: www.freepik.com