S nástupem topné sezóny je dobré zkontrolovat kotle a také vyčistit radiátory. Tím podpoříte jejich funkčnost a zajistíte, že nebudete zbytečně plýtvat penězi.
Máte čisté radiátory?
Na první pohled se mohou radiátory jevit jako čisté, ovšem při bližším zkoumání přijdete na to, že prach a špína mají v topení mnoho skulinek a míst, na kterých se mohou usadit. Většina těch míst je špatně dostupná, a proto se při jejich čištění neobejdete bez pár pomůcek.
Než se do úklidu pustíte
Aby pro vás čištění radiátoru nebylo noční můrou, připravte si následující věci:
- vysavač s úzkým nástavcem
- dlouhou štětku
- kyblík s vodou a přípravkem na mytí nádobí
- houbičku na nádobí
- kartáček na zuby
- suchý hadr
Máte vše připravené? Pak vám již zbývá poslední věc: radiátor před čištěním vypněte. Nebudete riskovat popálení a také zamezíte šíření prachu do okolí. Než radiátor vychladne, položte pod něj hadr, noviny nebo třeba igelit. Díky tomu si usnadníte práci a veškerý prach a nečistoty, které z radiátoru při čištění vypadnou, se zachytí na této vrstvě.
Průběh čištění radiátoru
Začněte tím, že celý radiátor vysajete s pomocí úzkého nástavce na vysavač. Jestliže se s jeho pomocí nedokážete dostat na špatně dostupná místa, přijde vám vhod také dlouhá štětka, případně i speciální štětka určená přímo na údržbu radiátorů. Ve chvíli, kdy zbavíte prachu i tu nejhůře dostupnou oblast, popadněte houbičku, namočte ji do kyblíku s vodou a celý radiátor důkladně omyjte. Špatně dostupná místa snadno omyjete s pomocí kartáčku na zuby. Až budete mít hotovo, celý radiátor otřete suchým hadrem.
Jak často čistit radiátory?
Abyste zbytečně nedýchali příliš prachu, radiátor vysávejte a omývejte houbičku pravidelně. Intenzita čištění záleží na tom, jak moc se u vás v domácnosti práší. Snadným ukazatelem je prach, který se na radiátoru usazuje. Jakmile si všimnete, že je radiátor zaprášený, neváhejte mu dopřát očistu.
Nejčastější chyby při péči o radiátory
Aby pro vás pravidelné čištění radiátoru nebylo zbytečně složité a nepřidělávali jste si během celého procesu práci, nezapomínejte radiátor před čištěním pokaždé vypnout a počkat, dokud zcela nevychladne. Také nikdy nezačínejte čištění rovnou s mokrým hadrem. Na radiátoru by se mohla vytvořit lepkavá vrstva, kterou by bylo náročné odstranit. V neposlední řadě se vyvarujte používání příliš agresivních přípravků. Zcela si vystačíte s použitím běžného přípravku na mytí nádobí.
Tipy a triky na závěr
Když už nyní víte, jak můžete radiátor vyčistit rychle a efektivně, máme pro vás ještě několik tipů a triků, které se rozhodně vyplatí znát.
- Znáte jednoduchý trik, s jehož pomocí si můžete efektivně provonět celou domácnost? Potřebujete pouze obyčejný esenciální olej. Několik kapek naneste na radiátor poté, co ho očistíte a počkejte, až se vám vůně roznese po celé místnosti. Tato metoda je mnohem levnější a účinnější než používání osvěžovačů vzduchu.
- Nemáte právě po ruce esenciální olej? Než radiátor osušíte suchým hadrem, přejeďte ho vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě smíchané s aviváží do prádla.
- Pravidelnou údržbu radiátoru vám může usnadnit zakoupení speciálních štětek, které jsou svým tvarem a délkou uzpůsobeny tomu, aby se dostaly do všech jeho zákoutí.
- Po vyčištění radiátoru nezapomeňte otřít také plochu pod ním. I přesto, že pod něj vždy položíte vrstvu novin nebo igelit.
Očistěte svůj radiátor ideálně ještě předtím, než ho budete nepřetržitě používat až do jara. Do místnosti se vám díky tomu nebude zbytečně uvolňovat prach, jenž je na něm usazený a když na radiátor kápnete esenciální olej nebo ho otřete hadrem namočeným ve vodě s aviváží, budete si moci užívat příjemnou vůni v celém bytě.
Zdroj textu: www.marthastewart.com, www.housebeautiful.com
Zdroj foto: www.freepik.com