Pergola pro posezení a odpočinek

Máte domek či zahradu a rádi byste si užívali posezení a odpočinek na čerstvém vzduchu, ale přesto pod střechou? Pak si vybudujte pergolu, díky které vás nezaskočí ani lehký letní deštíček.

Pergola může mít celou řadu různých podob a pro její výstavbu se také nabízí různé druhy materiálů. Může to být pouze jednoduchá, zastřešená dřevěná konstrukce, kterou necháte obrůst popínavými rostlinami, nebo parádní zahradní posezení. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost.

Pokud máte doma šikovného kutila, může se do její výroby pustit sám nebo může využít předpřipravené části, které sestaví do pohodlného venkovního posezení. Myslete však na pořízení kvalitního nářadí pro kutily.

Na co myslet před samotnou stavbou?

Přestože zvolíte jednoduchou konstrukci, je potřeba pamatovat na několik důležitých věcí.

Vhodná péče o dřevo

Ať už si pořizujete dřevo jakýmkoli způsobem, mělo by být před nátěrem řádně suché. Vlhké kousky se hůře opracovávají a také by vám mohly časem začít praskat.

Kvalitní základ

Na stabilitu celé stavby mají vliv nejen nosníky, na kterých je umístěna, ale také terén. Není potřeba stavět betonový základ, ale je důležité zvolit vhodné kování, do něhož se umisťují stojky pro pergolu.

Orientace dle slunce

Je sice příjemné posedět si v posledních paprscích zapadajícího sluníčka, ale méně příjemné je posezení v polední sluneční výhni. Pergolu je tedy vhodné orientovat podle stínových míst v r. Nepříjemné paprsky nebo dokonce vítr mohou odclonit i mříže porostlé odolnými rostlinami nebo dělící stěny.

Zastřešení

Zastřešená pergola může být praktická, především v období, kdy drobně mží. Pokud je však umístěna u domu, popřemýšlejte nad tím, zda střecha nebude ubírat světlo v místnosti. Vhodné není ani plastové či skleněné zastřešení. Sluneční paprsky by mohly pergolu proměnit ve skleník. Je tedy potřeba dobře rozmyslet, jaký materiál bude pro zastřešená vhodný.